Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Mekke’deki Peygamber Müzesi Hz. Muhammed’in(SAV) Hayatını 3D Simülasyonlarla Anlatıyor
Destinasyonlar

Mekke’deki Peygamber Müzesi Hz. Muhammed’in(SAV) Hayatını 3D Simülasyonlarla Anlatıyor

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
9 Eylül 2016

Hz. Muhammed (SAV) zamanına ışık tutmak, o dönemi insanlara anlatmak için kurulan ve geçmişe ait 1 500’den fazla eşyayı barındıran Mekke’deki “Peygamber Müzesi” Hz. Muhammed’in(SAV) hayatını 3D simülasyonlarla anlatıyor.

İslam âlemi için hayır ve bereketin de temsilcisi kabul edilen Kurban Bayramı, milyonlarca Müslüman’ın özlemle beklediği yılın hac döneminin gerçekleştiği dönemi temsil ediyor. Bugünlerde milyonları ağırlayan Suudi Arabistan‘ın Mekke kentinde, Hazreti Muhammed’in hayatının 3D simülasyon ve animasyonlarla anlatıldığı Peygamber Müzesi ile Kabe’ye ait kutsal emanetlerin sergilendiği Mekke Müzesi‘ne, hacı adayları yoğun ilgi gösteriyor.

Anadolu Ajansı’ndan Adem Demir’in haberine göre, daha önce tarihi eserlerin sergilenmesine yeterince önem verilmediği konusunda eleştirildiği belirtilen Suudi yönetiminin bu konudaki tavrı değişti. Bunun en büyük göstergesi olarak da yetkililerin müzelerin kıymetini anladıkları yönündeki görüşleri gösteriliyor.

Bu doğrultuda Peygamber Müzesi ile Mekke Müzesi’ndeki hareketlik de dikkati çekiyor. Peygamber Müzesi, devlet adamları ile randevu alabilen hacı adayları tarafından ziyaret edilirken, kutsal topraklara gelen herkesin ücretsiz gezebildiği Mekke Müzesi’nde ise ziyaretçi rekorunun kırılması bekleniyor.

1400 yıl öncesine ait bilgiler son teknolojide 3D simülasyonlarla sunuluyor

Peygamber Müzesi’nde, “Esselamü Aleyke Eyyühen Nebi” projesiyle Hazreti Muhammed’in hayatı ve güzel ahlakı, 3D simülasyonlarla anlatılıyor. Hz. Muhammed döneminin çeşitli konularda ziyaretçilere aktarıldığı müzede, İslamiyet’in ilk dönemlerindeki Mekke ve Medine’nin özel olarak tasarlanan maketi de yer alıyor.

Dr. Nasır El-Zehrani tarafından 7 yılda hazırlanan müzede, Hz. Peygamber döneminde Mekke ve Medine’deki evler ve tepeler ayrıntılı şekilde gösteriliyor, dört halifenin evlerinin bulunduğu yerler anlatılıyor.

mekke_5

Hz. Muhammed zamanına ışık tutmak, o dönemi insanlara anlatmak için kurulan müze, geçmişe ait bin 500’den fazla eşyayı barındırıyor. Bin 400 yıl öncesine ait bilgilerin son teknolojiyle sunulduğu müzede, Hz. Peygamberin hemen her konu ile ilgili hadisleri elektronik ortama aktarılmış durumda.

Peygamber bahçesi

Müzenin fikir babası olduğu belirtilen El Zehrani, projeyi hazırlama safhasında 500 ciltlik esere imza attı. Bu kitaplar ile Hz. Muhammed’in hayatını konu alan kitapların yer aldığı bir kütüphane kuruldu. Ayrıca proje kapsamında bir üniversitenin inşa edilmesi ile Hz. Peygamberin hayatını 7/24 anlatacak bir televizyon kanalının kurulması da planlandı.

mekke_6

Müze yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Hz. Muhammet’in doğumundan ölümüne kadar hayatı ayrıntılı bir şekilde anlatılırken, yaşamında kullandığı evdeki kap kaçaktan her türlü kılıç, miğfer zırh, mızrak ve sancaklar, o dönemi yansıtacak şekilde yeniden üretildi.

mekke_2

Peygamberin soy ağacı da tüm detayları ve isimleriyle uzak-yakın tüm akrabalıklarıyla “Peygamberin Bahçesi” adlı bölümde 3 boyutlu olarak sembollerle gösteriliyor.

mekke_4

Dr. Zehrani’nin 250 tükenmez kalem ve binlerce sayfalık kağıt kullanarak projelendirdiği ve hayata geçirdiği müzede, ziyaret randevu sistemiyle gerçekleşiyor. Daha çok devlet adamları ile randevu alabilen ziyaretçilerin uğradığı müzeye ilgi yoğun.

Ziyaretçi rekoru bekleniyor

Gazetecilere açıklama yapan müze müdürü Ahmet El-Dahil, son yıllarda müzelere ilginin arttığını söyledi.

Dahil, ilk yıllarda ziyaretçi sayısının kayıtlarını tutmadıklarını aktararak, “Ancak daha sonra ziyaretçi sayısını tutmaya başladık. Önceki yıllara ait ziyaretçi sayısı 5 milyonu buldu ve bunun için geçtiğimiz mayıs ayında bir kutlama yaptık. Ancak bu sene sadece hac döneminde 1,5 milyon ziyaretçi bekliyoruz. Ziyaretçi akını, bu sayıyı rahatlıkça bulacağımızı gösteriyor.” diye konuştu.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön