Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Louvre Abu Dabi Müzesi Kasım Ayında Açılacak
Destinasyonlar

Louvre Abu Dabi Müzesi Kasım Ayında Açılacak

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
9 Eylül 2017

Fransız Mimar Jean Nouvel tasarımı Louvre Abu Dabi müzesi, huzurlu bir ortamda ışık ve gölgeyi buluşturduğu atmosferde misafirlerini ağırlamak üzere kasım ayında kapılarını açacak.

 

Ülkesine, ülkenin tarihine, coğrafyasına uyum sağlayan tasarımıyla dikkat çeken Louvre Abu Dabi müzesi, 55 bina ve 23 galeriden oluşuyor.

Müzenin kubbe görünümü Arap mimarisini yansıtmakta. Gölgelik vazifesi görecek kubbenin geometrik yapısı, sekiz farklı katmanda çeşitli ebat ve açılarda tekrarlanan 7.850 yıldızdan oluşmakta. Bahsekonu “yıldızlar” aslında bölgenin aşırı sıcak havası gözönünde bulundurulmak suretiyle görselliğin yanında işlevsellik de katmakta. “Işık yağmuru” etkisi boşluklardaki filtreler sayesinde kazandırılmış olacak. Bu görsel şölen en çok da geceleri gözlemlenebilecek.

 

Ziyaretçileri hem eşsiz koleksiyonları görme deneyimini yaşayabilecek, hem de kitaplara dalıp, Louvre’ün kafe ve restoranlarında vakit geçirebilecek.

Saadiyat Adası Kültürel Yapılanma

Müze, üzerinde farklı proje inşaatların devam ettiği Saadiyat Adası’nda bulunmakta. Saadiyat, Birleşik Arap Emirlikleri’nin parçası Abu Dabi’nin sahiline 500 metre uzaklıkta yer alan büyük bir ada.

 

Orta Doğu ve Asya’nın genç fakat ekonomi ve turizm bakımından hızla gelişmekte olan bölgesindeki bu kültürel yapılanma sadece Louvre müzesiyle sınırlı kalmayacak. Aynı ada üzerinde Guggenheim Abu Dabi (Frank Gehry), Zayed Müzesi (Norman Foster tarafından Birleşik Arap Emirliklerin tarihini yansıtmak üzere tasarlandı) ve Maritime Müzesi (Tadao Ando) de yer alacak.

Hatta Saadiyat Kültürel Bölge içerisinde Zaha Hadid mimarları tarafından tasarlanan bir gösteri sanat merkezi de yapılacak.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön