Anasayfa » Güncel » Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Film Turizmine Destek
Güncel

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Film Turizmine Destek

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
11 Nisan 2018

Son yıllarda Türkiye ihracatında diziler rekorları zorlar hale geldi. İlgi gören eserlerin sayısını daha da artırmak ve onları daha fazla sayıda seyirciyle buluşturmak üzere Bakanlık harekete geçti.

Türk Dizileri Destek Alacak

140’tan fazla ülkede gösterilen Türk dizilerine Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan yeni sinema yasa taslağı kapsamında maddi destek sağlanacak.

 

5224 sayılı “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanun”da değişiklik yapılması öngörüldü. Şu sıralar Bakanlar Kurulunda olan sinema taslağı ile telif haklarına yönelik düzenlemelerin yakın zamanda Meclise sevk edilmesi öngörülüyor.

Amaç Türkiye’yi film üretim ve çekim üssü haline getirmek ve film turizmini desteklemek.

Sinemada uzun metraj, ilk yönetmen, belgesel, animasyon, kısa film, senaryo, Ar-Ge ve yapım sonrası başlıkları altında verilen desteklere 5 yeni teşvik daha eklenmesi öngörülüyor.

Bu kanunla ilk kez ortak yapımlara, yabancı film yapımlarına, çekim sonrası yapımlara, yerli film ve dizi yapımlarına da destek sağlanacak.

 

Türkiye’de Çekilecek Yabancı Filmler İçin De Destek Sağlanacak

Film turizminin geliştirilmesi amacıyla yabancı filmlere yönelik önemli maddi destekler de getirilecek. Bir yabancı film Türkiye’de çekildiğinde yurtiçinde yapılan ilgili tüm harcamaların yüzde 30’a akdarı film yapım şirketine iade edilecek.

“Telif Hakem Kurulu” kurulacak (AA)

Yargıtay, Rekabet Kurumu ve Bakanlık yetkilileri ile akademisyenlerinden oluşan “Telif Hakem Kurulu” kurulması planlanıyor. 

Taslakta, toplu ve yaygın kullanım alanlarının lisanslanmasında birliklerden izin alma zorunluluğu getirilmesi de var. Bakanlıkça yürütülen sertifikalandırma sisteminin müzik kullanan restoran, otel, eğlence mekanları gibi umuma açık mahalleri kapsayacak şekilde genişletilmesine yönelik düzenlemeler yer alıyor. 

 

Ayrıca, dijital korsanlıkla mücadelede kurumlar arası etkin iş birliğinin sağlanması, ihlalci internet sitelerine erişimin daha hızlı ve etkin bir şekilde engellenmesi, engellilerin eserlere erişim imkanlarının arttırılması ve kimsesiz eserlere kamu kurumlarınca kullanım imkanı getirilmesi de taslakta düzenlendi. 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön