Anasayfa » Güncel » Kontrollerden Daha Hızlı Geçmek İçin Çözüm: Yüz Tanıma Sistemi
Güncel

Kontrollerden Daha Hızlı Geçmek İçin Çözüm: Yüz Tanıma Sistemi

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
16 Mayıs 2017

Yenilikçi havayolu şirketi Delta Havayolları yolcuların yüzlerini tanıma teknolojisini test ediyor. Testin sonucu olumlu gelişirse kimlik ve bagaj kontrol işlemlerini bekleme süreci çok hızlanacak.

Delta Havayolları Minneapolis-St. Paul Uluslararası Havalananına dört adet yeni cihaz kurulumu sağladı. Cihazlardan bir tanesi öyle bir teknoloji ile donatıldı ki yolcuların pasaport resimleri ile yolcuların yüzlerini tarıyor olabilecek. Bu sayede Delta Havayolları personeli yolcunun kimliğini teyit etme ihtiyacından ve vaktinden tasarruf etmiş olacak.

 

Testlere önümüzdeki yaz başlanacak. Yolcular mevcut cihazlarda hem pasaportlarını hem de yüzlerini taratacak ve eşleşme sağlanmış olacak.

Cihaz, Amerikan pasaportları bilgilerine göre tasarlandığı için uygun tarama sistemi yapılabileceği yolcular şimdilik sınırlı sayıda. Ancak hem iç hatlar hem de dış hatları kullanan yolcular bu teknolojiden faydalanıyor olacak.

Amerikan pasaportu olmayan yolcular ise diğer üç cihazı kullanabilecek. Diğer cihazların da teknolojik özelliği: bagaj bulma.

 

Test süreci sona erdiğinde Delta Havayolu şirketi müşteri memnuniyeti geri bildirimleri ile sonraki planlamasını yapacak. Şimdiden yolcu tanıma teknolojisinin bagaj sürecinde saatlik iki katı yolcuya yardımı olacağı öngörülmekte.

Delta Havayolları Yenilikleri Seviyor

Bahsekonu havayolu bir önceki yeniliklerinde radyo frekansları teknolojisini kullanarak yolcuların bagaj yerlerini daha kolay tespit ettirebiliyordu. Bu kullanım için yolcuların tek yapması gereken Fly Delta Mobil uygulamasını yüklemek ya da havayolunun internet sayfasına tıklamaktı. Uygulamada ayrıca havalimanında yön bulma özelliği de bulunmakta.

 

Benzer şekilde Finnair Havayolları da yüz tarama sistemini check-in işlemlerini hızlandırmak için test ediyor. KLM ise uçağa alım sürecinde aynı teknolojiden faydalanacak.

Seyahatler kolaylaşıyor !

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön