Anasayfa » Etkinlikler » Karagöz’ün 500. Yaşı 20. Uluslararası Kukla Festivali ile Kutlanıyor
Etkinlikler

Karagöz’ün 500. Yaşı 20. Uluslararası Kukla Festivali ile Kutlanıyor

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
12 Ekim 2017

Dünyanın en renkli ve başarılı kukla oyunlarını her yıl İstanbul’da bir araya getiren Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, bu yıl perdesini Karagöz’ün 500. yaşı şerefine açıyor.

Kuruluş amacı Karagöz’ü var etmek olan İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafından, Cengiz Özek’in sanat yönetmenliğinde organize edilen Uluslararası İstanbul Kukla Festivali; Türk Gölge Tiyatrosu Karagöz’ün 500. yılını kutluyor.

Watergarden İstanbul’un da ev sahipleri arasında yer aldığı festival; 13 Ekim Cuma günü müziğin, dansın ve mizahın birlikte sunulduğu “The Fifth Wheel” İpli Kabare gösterisi ile başlayacak.

Gölge ağırlıklı oluşturulan festival programında, özellikle Asya’dan çok önemli grupların gösterileri yer alıyor. Kamboçya’dan Pnom Penh Gölge Tiyatrosu, Çin’den Mao Mao, Tayvan’dan Kaohsiung ve İspanya’dan El Gecko con Botas’ın çalışması festival kapsamında yer bulan çalışmalardan yalnızca bazıları. Hong Kong ve Türk gölge tiyatroları işbirliğinde hazırlanan “Avanti” ise festivalin en çok merakla beklenen gösterilen biri olarak göze çarpıyor.

Festivalde yer alan dünyaca ünlü gruplar; Akbank Sanat, Fransız Kültür Merkezi, Sahne Pulchérie, Deniz Müzesi Sahnesi, Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi, Terakki ve Sarıyer Halk Eğitim Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi sahnelerinde ve İstanbul’un birçok farklı semtinde seyirciyle buluşacak. 3 gün sürecek olan festival 13 Ekim’de başlayarak 15 Ekim’de sona erecek.

Hong Kong & Türkiye ortak prodüksiyonu : “Avanti”

Bu yılki festivalde Türkiye’den Gölge tiyatrosu Karagöz sanatçısı Cengiz Özek, Çin’den gölge tiyatrosu sanatçısı Jian Xin Li ve oyuncu Angel Chan yepyeni bir kukla prodüksiyonunda bir arada. Misyonları arasında Türkiye’den gölge tiyatrosunun bilinirliği ve görünürlüğüne odaklanan İstanbul Karagöz Kukla Vakfı ile Çin’de gençler için sanat eğitimine odaklanan Ming Ri Vakfı heyecan verici bir prodüksiyona imza atıyor. Çin’de “Avanti” ismiyle anılan Nasrettin Hoca hikayeleri gölge tiyatrosuna uyarlanıyor. Kıvrak zeka ve kolektif bilincin simgesi olan Nasrettin Hoca’nın başından geçenler sanatçıların yorumu ve yaratıcılığıyla perdeye aktarılıyor.

Biletler 2 farklı noktada satışta

Dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 20 kukla tiyatrosu ekibini İstanbul’da buluşturacak festivalin biletleri “biletinial.com” üzerinden alınabiliyor. Akbank Sanat’ta gerçekleşecek gösterimlerin biletleri ise biletix.com’dan satışa sunuluyor. Ayrıca oyun başlamadan bir saat önce salon girişlerinden bilet temin edilebilir.

20. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, İtalyan Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Cervantes Kültür Merkezi, İsrail Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleşiyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön