Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Kadın Haklarına En Çok Değer Veren Ülkeler
Destinasyonlar

Kadın Haklarına En Çok Değer Veren Ülkeler

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
4 Aralık 2015

Dünyanın neresine giderseniz gidin, kadın haklarına ilişkin bir sorun ile karşılaşmanız mümkün. Günümüz şartlarına göre, kadınların özgürce çalışmalarına ya da kendilerini güvende hissedebilmelerine olanak tanıyan ülkeler oldukça az. Peki bunlar hangileri?

Kadın haklarına en çok önem veren ülkeleri az çok tahmin ediyor olabilirsiniz. Ancak yine de kadın olmaktan gurur duyarak ve hatta yaşadıkları yerden memnun duyabilecekleri kadar huzurlu bir ortam yaratabilen başarılı ülkeleri bir de burada sıralayacağız.

Bu cümleleri kurduğumuzda, oldukça ‘uzak’ görünüyor olabilir. Ancak negatif ayrımcılığın yaşanmadığı ülkelerin aslında çok da uzakta olmadığını gördüğünüzde, belki bizim ülkemiz için de umut tohumları ekilecek…

İşte kadınların özgürce yaşayabilmeleri için en elverişli ülkeler:

Kadınların en mutlu oldukları ülke: İsviçre

Yaşam kalitesinin yüksekliği ile bilinen İsviçre’de, kadınlar mutlu.

Türkiye’deki kadınlara, burada yaşamaktan memnun olup olmadıkları sorulsa, alınacak cevabı hepimiz biliyoruz. Ancak hayal gibi gelse de, İsviçre’de kadınlar o ülkede yaşamaktan oldukça mutlu.

En Güvenlisi: Gürcistan

Sokakta dolaşmaktan korkmadığınız günleri düşünün. Ya da ‘hayal edin’ daha doğru bir tabir olabilir… İşte o ülke aslında hayal değil gerçek.

Kadınların gece sokakta dolaşırken kendilerini en güvenli hissettikleri ülke Gürcistan.

Çalışan Kadınların Ülkesi: Yeni Zelanda

Çalışan kadınların erkek hegemonyasının gerisinde kalmadığı ülkeler de var.

Cinsiyet ayrımcılığına maruz kalmadığınız, erkek çalışma arkadaşlarınız ile aynı kulvarda gücünüzü gösterebildiğiniz bir ülke arıyorsanız, sizleri Yeni Zelanda’ya doğru alalım…

Kadınların çalışma hayatının içine kabul edilmesi konusunda birçok ülkeden geride kaldığımız bilinen bir gerçek. Özellikle üst pozisyonlarda hep erkek yöneticilerin bulunması bu durumun kanıtı gibi. Japonya ve Güney Kore’de de durum farklı değil. Kadın yöneticilerin önemli pozisyonlarda en az bulunduğu ülkelerden ikisi Japonya ve Güney Kore.

Ücretli doğum izninin şampiyonu: Bulgaristan

Çocuğunuzun doğumdan sonra yalnızca birkaç ay yanında olmanız yeterli değil biliyoruz. Tam 410 gün ücretli doğum izni yapabileceğinizi söyleseler inanır mıydınız?

Elbette Türkiye’de değil. Ancak çok uzakta da değil. En fazla ücretli izni veren ülke tam 68 hafta ile Bulgaristan.

Birleşik Krallık’ta ücretli izin 39 haftalık ücretli doğum izni, Avustralya’da 18 haftaya düşüyor. Meksika’da’da ise durum çok daha farklı. 12 haftalık ücretli izin, sonrasında geri ödenmesi koşuluyla veriliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön