Anasayfa » Güncel » Japonya’da Şimdi De Hello Kitty Treni Hizmete Girdi
Güncel

Japonya’da Şimdi De Hello Kitty Treni Hizmete Girdi

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
5 Temmuz 2018

Japon halkının büyük çoğunluğunun Hello Kitty kahramanına hayran olduğu malumunuz. Hello Kitty sevenlerinin tren ile seyahat etme heveslerini artırmak için Japonya’da ona özel bir hızlı tren hizmet vermeye başladı.

Japonya’da hızlı trenlere “Shinkansen” deniyor. Shinkansen trenler, İngilizceye “bullet trains – kurşun trenler” olarak tercüme ediliyor. Kurşun trenlerin bu ismi hak etmelerindeki sebep sadece hızlı (saatte 240 / 320 kilometre) gidiyor olmaları değil. Aynı zamanda trenin ön kısmının da bir kurşuna benziyor olmasından kaynaklı.

 

Hello Kitty temalı treni yolcuların hizmetine sunan şirket ise Western Japan Demiryolu oldu. Pembe trenin üzerinde yine aynı konsepte uygun şerit ve kurdeleler de var. Trenin içerisindeki kabinler aynı şekilde kahramanın resim ve renkleri ile donatılmış durumda.

İlk vagonun ismi “Hello! Plaza”

Bu vagonda şirket sahipleri trenin uğradığı noktalara ait hediyelik eşyalar satarak, o bölgelere olan seyahat isteği ve planlamasını artırmayı hedefliyor.

İkinci vagonun ismi “Kawaii! Room”

Kawaii, Japoncada “şirin” anlamına geliyor. Burada Hello Kitty karakterine ait devasa bir oyuncak bebek bulunuyor. Hal böyleyken trenin bu vagonu yolcuların arzu ettikleri resimleri bebekle birlikte çekmeleri için en uygun ortamı sağlıyor.

 

Kalan vagonlar normal bir yolcu treninin vagonları ile hemen hemen aynı. Ancak yine buralarda da koltuklar, duvarlar ve zemin konsepte uygun tasarlanmış durumda.

Sanatçı Yuko Shimizu, Hello Kitty karakterini yarattığında yıl 1974 idi. Kahramanın ortaya çıkış amacı aslında plastik sandaletlerin satışını artırmaya yönelik oldu. Çok kısa bir süre içerisinde ünlenen figüre ait resimler, mümkün olan hemen her türlü eşyanın üzerine basılmaya başlandı.

Hello Kitty şu anda 44 yaşında olmasına rağmen hala şirketine bir sürü para kazandırıyor. Sadece 2014 yılında karakter 8 milyar Amerikan Doları gelir sağladı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön