Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » İtalya ve Daha Önce Duymadığınız Gerçekleri
Destinasyonlar

İtalya ve Daha Önce Duymadığınız Gerçekleri

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
16 Haziran 2017

Bellissimo .. İtalya deyince akla gelenler tamam, onlar cepte. Akla gelmeyen az bilinen gerçekler ise bu makalede.

İtalya’da Bahşiş Verme Adeti Yok

Gerçekten ilginç değil mi. İtalya’da restoran ve kafelerde bahşiş bırakılmaz. Hatta ve hatta bırakılması halinde hizmet yerine insan mı satın alıyorsunuz algısıyla yaklaşan mekân sahipleri bahşişinizle peşinizden bile koşturabilir.

Barda Ayakta Durmak Masada Oturmaktan Daha Ucuz

Bir barda ayakta durmayla masada oturma arasında neden fark olsun derseniz cevabı basit. Yiyecek ve içecekler için belirlenmiş bir fiyat var ve bu fiyatın yanısıra masa için de ayrı bir fiyatlandırma var İtalya’da.

Dolayısıyla aynı lezzeti diğer insanlarla ayakta tatmayı tercih edebilirsiniz.

İtalya ve Nakit Para

İtalya’da kredi kartı kullanımı hala yaygın değil. Hatta öyle ki 10 €uro altında bir ödemeniz olduğu takdirde yasal olarak kredi kartı ile ödeme yapamıyorsunuz. Dolayısıyla İtalya seyahatlerinizde yanınızda her daim nakit para bulundurmanızda fayda var. Hatta 1 €uro’ya satın alacağınız cappucino için sakın ola ki 20 €uro vermeye kalkmayın, külahları değişmek istemezsiniz.

Fatura ya da Makbuz Şart

İtalya’da vergiler çok yüksek olduğundan denetleme sistemi de oldukça sıkı çalışmakta. Yüksek vergi sebebiyle bazı işletme sahipleri misafirlerini ağırlarken makbuz ya da fatura vermediğinde vergi polisi bu durumu ortaya çıkarırsa 2500 €uro para cezasına çarptırılır.

Siz siz olun, tüm makbuzlarınızı mekanlardan 100 metre uzaklaşıncaya kadar atmayın.

Otobüs veya Tren Biletleriniz

İtalya’da tren ya da otobüsle seyahat etmek için satın aldığınız biletleri doğrudan kullanamazsınız. İstasyonlarda bulunan sarı cihazlarda biletlerinizi tarih ve saat ile onaylatmanız için okutmanız gerekmekte.

Cihaz bulamaz ya da arıza sebebiyle biletinizi onaylatamazsanız da sanmayın ki tren ya da otobüs içerisinde yeni bilet alabilirsiniz. Doğrudan 30 €uro ile cezalandırılırsınız ve inmek durumunda kalırsınız. Aman dikkat.

Riposo.. En Sevdiğimiz

İtalya’da öğle tatili.. Genelde saat 12.00 gibi başlar ve 15.00 – 15,30 saatlerine kadar sürer. Ne güzel değil mi? Bu uygulamaya işyerleri ve dükkanlar da dahil. Hatta öyle bir serbestlik var ki şehir şehir açılış ve kapanış saatleri farklılıklar göstermekte.

Alışveriş Yaparken Ellere Dikkat

İster market alışverişi ister giyim olsun İtalya’da ürünlere dokunarak bakan turistler pek hoş karşılanmamakta. Hatta öyle ki marketlerin çoğu yerinde kullan-at eldivenleri hazır tutulur.

Tüm bunları bilerek geçireceğiniz keyifli seyahatler dileriz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön