Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » İşte Dünyanın En Kalabalık Adası: Migingo
Destinasyonlar

İşte Dünyanın En Kalabalık Adası: Migingo

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
7 Aralık 2015

Dünyanın ‘en’lerini sıralamakla bitiremiyoruz. Ancak bu seferki sandığınızdan çok daha ilgi çekici. Migingo Adası, dünyanın en kalabalık adası. Ama yalnızca bin 500 kişi yaşıyor. Nasıl mı? İşte yanıtı…

Afrika’nın en büyük gölü olan Victoria’nın ortasında bulunan Migingo Adası, bir futbol sahası kadar bile olmayan hatta sahanın yarısı büyüklüğünde olduğu belirtilen küçücük bir ada. Haliyle bu adada yaşayan insanlar için ‘yaşamaya çalışıyorlar’ da diyebiliriz.

Dünyanın en küçük adalarından Migingo’da son sayıma göre bin 500 kişi yaşıyor. Haliyle metrekareye düşen insan sayısına bakılırsa, dünyanın en kalabalık adası olma unvanına da sahip oluyor.

Futbol sahasının yarısı büyüklüğündeki adada insanların yaşam alanlarını varın siz düşünün… Hayatınızı sürdürebilmeniz için ‘zorunlu’ listesinde sıralayacağınız birçok şey için bu adada yer yok. Onlar için yaşam alanı, yalnızca kaldıkları yerden ibaret.

Adadaki koşulların zorluk derecesini tahmin ediyorsanız, sağlık gibi acil durumlar için zorlu durumları da az çok biliyor sayılırsınız.

migingo_adasi_tg

İşte adanın görünümü

Balıkçılık Geliri Uganda ve Kenya’yı Birbirine Düşürdü

Afrika’nın en büyük gölü olan Victoria, dünyanın ise en büyük ikinci tatlı su gölü.

Victoria Gölü’nün ortasında bulunan bu adada, ahşap kulübelerde ve teneke kaplı el yapımı barınaklarda hayatlarını sürdürmeye çalışan insanlar için gelir kaynağı balıkçılık. Öyle ki bu adanın bir günde balıkçılara sağladığı gelir nedeniyle iki ülke ada topraklarının kendisine ait olduğunu ileri sürdü.

Resmi kaynaklar Migingo Adası’nın Kenya’ya ait olduğunu gösteriyor. Ancak bir süre önce Uganda, Migingo adasının kendi topraklarına ait olduğunu ileri sürdü. Bu karışıklık, Victoria Gölü’nün  Tanzanya, Uganda ve Kenya topraklarında bulunmasından kaynaklı.

Adanın kendi toprağı olduğunu belirten Kenya ve Uganda, kendi bayraklarını adaya dikme yarışına girdi. Metrekareye düşen insan sayısına göre dünyanın en kalabalık adası olarak bilinen Migingo Adası’na en son Kenya bayrağı asıldı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön