Anasayfa » Etkinlikler » Hoş geldin Ya Şehr-i Ramazan
Etkinlikler

Hoş geldin Ya Şehr-i Ramazan

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
6 Haziran 2016

Tüm İslam aleminin özlemle beklediği; iyilik, güzellik, hayır ve bereket ayı Ramazan, bir kez daha idrak ediliyor. Dünya üzerindeki çok sayıda Müslüman’ın sevinçle karşıladığı Ramazan vesilesiyle, tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’daki camilerde de özel hazırlıklar yapıldı.

üm dünya ve Türkiye’deki Müslümanlar Ramazan ayının gelişini heyecanla karşılarken, bu kutsal ayın idrakine katkı sağlamak için yurt genelinde yapılan hazırlıklar da sürüyor. Bu kapsamda İstanbul’daki 3 bin 200’e yakın cami, “On bir ayın sultanı Ramazan” için hazırlandı. Oluşturulan program çerçevesinde kentteki tüm camilerde her gün mukabele okunacak, 81 camide hatimle teravih namazı kılınacak, 24 akşam da enderun usulü teravih programı düzenlenecek, 249 camide de itikafa girilebilecek.

ramazan4 (2)

Ramazan hazırlıklarına ilişkin açıklama yapan İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran,  Kur’an ve oruç ayı ramazana özgü özel bir ibaret olan teravihin, bütün camilerde kılınacağını belirterek: “81 camide ise hatimle teravih kılınacak. Her akşam Kur’an’ın bir sayfası okunarak ramazan sonunda Kur’an baştan sona okunmuş olur. Cemaat de bir hatim dinlemiş olur. Camilerin kapılarına nerelerde bu programın yapılacağı asılacak ve internet sitesinde liste olarak yayınlanacak. Ramazanda hatimle teravih kılmak isteyen bir kişi her akşam aynı camiye gitmek zorunda olmayacak.” ifadelerini kullandı.

ramazan4 (3)

Enderun usulü teravihin ise Osmanlı dönemine ait bir uygulama olduğunu belirten Yaran, musiki kabiliyeti yüksek kişilerin makamdan makama geçişler yaparak gerçekleştirdiği enderun usulü teravihin ise 24 camide kılınacağını, bazılarında devamlı, bazılarında belli günlerde veya ayda bir defa yapılacağını kaydetti.

Camilerin anlamlı süsü: Mahyalar

Ramazanda minareleri süsleyen mahyalar da cemaatin kalabalık olduğu, tarihi öneme sahip olan Eyüp Sultan, Süleymaniye, Sultanahmet, Üsküdar Valide Sultan, Ataşehir’deki Mimar Sinan ve Eminönü’ndeki Yeni camilerine asıldı.

ramazan-mahya-istanbul_oruc_ramadan_cami_mosque-850x468

“Oruç, bayram, zekat, sadaka, paylaşmak, ibadet” gibi kavramlara yer verilen mahyalardan bazıları şöyle:

“Hayırda yarışınız”, “Dua ibadetin özüdür”, “Ramazan paylaşmaktır”, “Oruç tut, sıhhat bul”, “Ey oruç tut bizi”, “Dünya ahiretin tarlasıdır”, “Oruç bedenin zekatıdır”, “Zekat malı korur”, “Sevelim sevilelim.”

Tüm dünyanın sevgi, saygı ve dayanışmaya ihtiyacı var

İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran ramazan dolayısıyla cezaevi, hastaneler ve mültecilerin ziyaret edileceğini, darülaceze gibi yerlerde iftar programları düzenleneceğini belirtirken, bu yılki temanın “Gelin gönüller yapalım, bu ramazan ve her zaman” olduğunu dile getirdi.

ramazan4

Her zaman bu temaya uygun davranılmasının önemine işaret eden Yaran, aile içi ilişkilerin gözden geçirilmesine, sevgi ve saygı içerisinde dayanışmanın önemine vurgu yaparak: “Bu toplumsal dayanışmaya da bir vesile olur. Dünyanın dayanışmaya çok ihtiyacı var. İyilerin sayısının artması lazım. İslam dünyası çok perişan bir halde ramazana giriyor. Son seneler hep böyle. Allah’tan yardım isteyeceğiz. Hem kendimiz hem de dünya için dua mevsimidir ramazan. Ramazanda, dualarımızı rabbimizle olan irtibatımızı kuvvetlendirmeyi ihmal etmeyelim.” ifadelerini kullandı.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön