Anasayfa » Güncel » Hollanda Boş Hapishanelerini Otele Dönüştürüyor
Güncel

Hollanda Boş Hapishanelerini Otele Dönüştürüyor

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
15 Haziran 2017

Hollanda’da o kadar çok boş hapishane var ki çareyi onları otellere dönüştürmekte bulmuşlar. Üstelik bu sonuca ciddi bir düşünce mesaisi süreci sonrası karar verilmiş. Binalar boş kalmasın…

Geçtiğimiz son on yıl içerisinde 100 bin kişiden sadece 57’si hapis cezası alınca Hollanda devleti Avrupa’nın bu konudaki en düşük oranına sahip ülkesi haline geldi. Kayıtlı “hapis cezası oranı” son sekiz yılda %25’lik bir düşüş yaşadı. Kimileri kapanan polis merkezlerinin de bu oranlamada payı olduğuna inansa da sonuçta ortaya boş durmakta olan kiralık binalar çıktı.

 

Bazı cezaevleri sığınma evlerine dönüştürülmüş, bazıları ise Suriyeli mültecilerin kullanımına sunulmuş durumda. Kalan binalar ise değişik amaçlarda kullanılmakta.

Otelde Hapis Teması Devam İşlenmiş

Het Arresthuis (Flemenkçe “ev hapsi” anlamına gelir) Amsterdam yakınında bir hapishaneyken otele dönüştürülmüş. Otel misafirlerinin konakladığı odalar renove edilse de oda girişleri aynen bırakıldığı için orijinal hapishane hücre kapıları misafirlerin aslen nerede olduğunu muhakkak hatırlatmakta.

 

Misafirler süit odaları tercih ettiğinde de konuyla yakında ilgili isimler karşılarına çıkıyor. Zira suit odalara verilen isimler The Jailer (Gardiyan), The Lawyer (Avukat), The Director (Yönetici) ve The Judge (Hâkim).

Otelde ayrıca kablosuz internet, düz ekran televizyon ve gurme mutfağıyla bir restoran dahi mevcut. Misafirlerin spor yapabilecekleri fitness merkezi ve rahatlamaları için kullanabilecekleri saunaları da unutulmamış elbette.

Boş binaları ya da ilk yapılışlarına aykırı başka başka amaçların kullanımına uygun hale getirmede Hollanda tek ülke sayılmaz. Helsinki, Stockholm ve İngiltere Oxford gibi kuzey bölgelerde de hapishaneden otele dönüştürülmüş pek çok yapı görebilirsiniz.

Het Arresthuis (Roermond)

Het Arresthuis (Roermond)

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön