Anasayfa » Güncel » Nostalji : Tüm Bunlar Artık Havayollarında Yok
Güncel

Nostalji : Tüm Bunlar Artık Havayollarında Yok

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
13 Eylül 2017

Havayolu ile seyahat etmenin de yaşamın her alanında olduğu gibi yenisi ve eskisi tabir edilebilecek kural ve alışkanlıkları var. Okudukça hatırlayıp, aa, evet bunlar da vardı diyeceklerinize birlikte göz atalım. Biraz da nostalji …

Çok değil, 15 ya da 20 öncesine kıyasla günümüzde uçak seyahatlerinde artık rastlamadıklarınız:

 

Kokpiti Ziyaret Etmek

Her uçak yolculuğunda özellikle de çocuk yolcuların kokpit ziyaret etmelerine izin verilirdi. Gerek meslek seçim ihtimalleri üzerinde hayal kurmak, gerekse sadece merakını gidermek ve bulutların üzerindeki gizemli yolculuğu tam da merkezinden yaşamak için. Artık güvenlik tedbirleri gereği hiçbir yolcu pilot kabinine kabul edilmiyor. Dolayısıyla da yeni nesil bu ziyaretlerin bir zamanlar var olduğundan dahi habersiz.

Uçak Koltuk Arkalarını Süsleyen Kablolu Telefonlar

Çoğu uçak yolcusu “uçak bilet ücreti kadar ücreti olduğunu” varsaydığından eline bile almadığı bu telefonlar ile yolcuklarını gerçekleştirmiştir. Cep telefonlarının hiç var olmadığı ya da yaygın olmadığı dönemlerde başta iş adamlarının hayatını kolaylaştıran bu telefonları günümüz yolcularının pek azı hatırlayacaktır.

Artık sınırsız WI-FI kullanımı yaygınlaşıyorken böylesi bir teknolojiyi hangi yolcu tercih eder ki zaten?

 

Gümüş Çatal Bıçak ve Gerçek Tabaklar

Bir önceki telefon örneğimizde tercih edilmeyenden, olsaydı mutlaka tercih edileceğe geçebiliriz: ikramlara eşlik edilen çatal bıçakların gerçek gümüşten olduğu zamanlar ve gerçek tabaklarda yemek yeme keyfi.

2000’li yılların başına kadar hemen her havayolunda ikramlar bu şekilde servis edilirken Türk Hava Yolları ve Singapur Havayolları hariç tüm şirketler daha ekonomik tercihler yaptı.

Havayollarından konu ile ilgili olarak yapılan açıklama ise ekonomik nedenden çok esprili bir yaklaşım içermekte: “Yolcular çalmayı bıraktığında tekrar gümüşlerimizi kullanıma sunarız.”

Sigara Kullanımı

Anlaşılması güç de olsa belirli bir koltuk sırasına kadar arka taraftan öne doğru sigara kullanımı yasak değildi. Tam da yasağın başladığı koltuk numarasından check-in yaptırdıysanız sigara kullananlar kadar siz de yolculuk süresince dumana maruz kalırdınız. Günümüzde ise bırakın uçak içini, havalimanlarında belirlenen yerler haricinde sigara kullanımı tamamen yasaklanmış durumda. İyi ki de nostalji olmuş.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön