Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Gözde Destinasyonların Başında; Yanıbaşımızdaki SOFYA
Destinasyonlar

Gözde Destinasyonların Başında; Yanıbaşımızdaki SOFYA

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
11 Haziran 2018

Komşumuz Bulgaristan’ın başkenti Sofya bize sadece mesafe olarak değil, tarihi, kültürü ve gelenekleri ile de oldukça yakın. Başkentin son zamanlarda yabancı turistlerin merceği altına alındığını biliyor muydunuz ?

Ryanair, Wizz Havayolları gibi uygun bütçeli bilet satışları yapan havayollarının sayısı arttıkça keşfedilmeyi bekleyen yeni destinasyonlara olan ilgi de es zamanlı olarak artıyor.

Sadece 2017 yılında 6,5 milyondan fazla insan, Sofya Havalimanı’na giriş yaptı. Bu rakam 2016 yılına kıyasla %30 oranında bir artışa tekabül ediyor. 2018 yılındaki gidişat ise daha da yüksek istatistiklere işaret ediyor.

 

2007 yılında Avrupa Birliği üye ülkeleri arasına girmiş olmasına rağmen havayolları rotaları Sofya’ya çevrilmeden önce tatil tercihleri arasında yer almıyordu başkent. Şimdilerde, daha doğrusu 2015 yılı itibariyle ise Prag ve Budapeşte ile yarışır hale geldi.

Adım Adım Turizm Cazibesi

Sofya, 1990’lı yıllardan günümüze adım adım kendini turistlere açtı denebilir. Sokaklar, restoran ve kafeler bomboşken önce insanlar tek tek sonra gruplar halinde şehri keşfe gelmeye başladı. Başta İngiliz, Alman, Yunan ve İtalyan olmak üzere sırtında seyahat çantası ile gençler heveslenmiş Sofya’yı görmeye.

“Low-cost weekend getaway” , yani hafta sonu uygun bütçeli kaçış destinasyonu listesine girmeyi başaran Sofya, gün geçtikçe turistik açıdan daha cazibeli hale gelmiş.

 

Hal böyleyken başkent de değişime ayak uydurabilmek adına renovasyon çalışmaları başlatmış. Yenilemeye müzelerinden başlayan şehir turizme ve tarihe katkıyla işe başlamayı tercih etmiş. denebilir.

Sokak isimleri (tabelaları) da İngilizceye çevrilecek, hatta metronun kilit bağlantılarının bulunduğu info standları da yabancılar için okunabilir hale getirilmeli. Her ne kadar başkentin tam anlamıyla bir turizm merkezi halini alması için atılacak çok adımı varsa da şehir şimdiden sıra dışı bir deneyim vadediyor şüphesiz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön