Anasayfa » Girisimler » Fransa’daki Bu Şatonun 7500 Sahibi Var
Girisimler

Fransa’daki Bu Şatonun 7500 Sahibi Var

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
11 Aralık 2017

Kültür ve tarihine sahip çıkmak diye buna denir. 7500 kişi bir araya gelip, ziyaretçilerine kapısını yeniden açabilsin diye bir şato satın aldı.

Chateau de la Mothe-Chandeniers

Chateau de la Mothe-Chandeniers, 13. Yüzyılda yapılmış. Tarihe tanıklık etmiş, belki de binlerce ev sahibi ve ziyaretçi ağırlamış şato yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. Miraslarını gelecek nesillere aktarabilmek adına şatonun ihtişamına saygıdan bir kampanya başlatıldı. 7500 kişi bir araya gelerek 615 bin €uro’dan fazla yatırım yaptı ve şatoyu satın aldı.

 

Toplanan para sayesinde yıkılmaktan kurtulan şato için maddi destek çığ gibi büyüyor. Geriye kalacak olan meblağ ile de şatonun restorasyonu yapılacak. Böylece bu büyülü yer sonunda yine kapılarını ziyaretçilerine açabilecek.

Manş Denizi’ne kıyısı olan, Fransa’nın merkez batısındaki Poitou-Charentes bölgesi sakinleri Dartagnans kurumu ile bu başarıya imza attı. Dartagnans, bu ve benzeri tarihi ve turistik eserleri korumak adına para toplamakla ünlü bir kurum.

 

Şatonun şimdiki resmi sahipleri belki de hiçbir zaman oraya ayak basmayacak, basamayacak. Ancak, kırık camlar tamir edildikçe, yabani otları temizlenip, misafirler rahatça şatoda gezmeye başladıkça sevinecekler.

Bağışçılar minimum 50 €uro ile katkı sağladılar. Bundan sonra da şatonun geleceği, restorasyon süreci ve tüm ilgili konularda söz hakkına sahip olacaklar.

 

Dartagnans kurucusu Romain Delaume, sonuçtan ne kadar memnun olduğunu dile getirirken: “..Önemli olan sadece para toplamak değil. Önemli olan bu kadar çok sayıda insanı bu masal gibi büyülü yeri kurtarmaya ikna etmek” dedi.

Para toplama projesi Noel zamanına kadar devam edecek. Şatonun yenilenebilmesi için 500 bin €uro daha paraya ihtiyacı var.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön