Anasayfa » Etkinlikler » EUROVISION 2018 .. Ve Kazanan Portekiz Turizmi
Etkinlikler

EUROVISION 2018 .. Ve Kazanan Portekiz Turizmi

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
14 Mayıs 2018

Portekiz’in başkenti Lizbon‘da düzenlenen 63. Eurovision Şarkı Yarışması, MEO Arena’da yapıldı. Yarışmanın galibi her ne kadar İsrail ve Netta Barzilai’nin “Toy” şarkısı olsa da asıl kazanan Portekiz Ülke Turizmi oldu.

Etkinlik hazırlıkları kapsamında Turismo de Portugal, İspanya, Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD pazarlarını hedefleyen bir tanıtım kampanyası başlattı. Bütün ülke genelinde 43 tanıtım filmi çekilerek, 200 milyon izleyicisi olan pazar için “Portekiz hakkındaki en güzel görüşler” sunuldu.

Birer dakikalık filmlerde Portekiz turizminin kalitesi ve farklı yanları konusu ele alındı. 200 bin €uro bütçeli kampanya kapsamı itibariyle hedefine ulaşmış gibi gözüküyor.

 

Bütün İstatistiklerde Artış Gözlendi

Sadece Lizbon’a gelen turistlerin sayısı bir önceki yıla kıyasla %37 oranında artış gösterdi.

Uçuş bilgileri istatistiğine göre ziyaretçilerin %29’u Fransa’dandı. Almanya ve İspanya, Fransa’yı takip etti. Ayrıca Finlandiya, İsveç ve İtalya turist sayılarında da hatırı sayılır bir artış var.

 

Ortalama 100 bin kişi sadece etkinliği izleme veya etkinliğe katılma amaçlı şehirdeydi. Görevli veya misafir, herkes bir şekilde istatistiklere dâhil oldu.

Airbnb rezervasyon sitesi bile bir önceki seneye ait oranlara kıyasla %83 artışla kiralama hizmeti sunduğunu beyan etti. Başta Fransız misafirler olmak üzere ortalama 65 €uro’dan başlayan konaklama fiyatlarından 2 / 3 kişilik gruplar için 6 geceye kadar hizmet verildiği bildirildi. Airbnb tercih eden ülkeler Fransa’dan sonra sırasıyla İngiltere, Almanya, İspanya, ABD, Hollanda ve Brezilya oldu.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön