Anasayfa » Marketing » Türkiye’de En Çok Gezenler Nerede Yaşıyor? Nerelere Gidiyor?
Marketing

Türkiye’de En Çok Gezenler Nerede Yaşıyor? Nerelere Gidiyor?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
9 Ağustos 2017

Türk Ar-Ge şirketi Blesh, Türkiye’deki tatilcilerin en çok nerelerde bulundukları, hangi rotaları tercih ettikleri ve nasıl sosyalleştikleri ilgili önemli bir rapora imza attı. Ulaşım ve turizm sektörüne ait değerli veriler içeren rapor, sektöre projeksiyon tutuyor.

Nesnelerin İnterneti alanında Google ve Intel gibi dünya teknoloji devlerinin iş ortağı olan Türk Ar-Ge şirketi Blesh, ulaşım ve turizm sektörünü ilgilendiren önemli bir rapora imza attı. Türkiye’deki tatilcilerin en çok nerelerde oldukları, nasıl sosyalleştikleri ve hangi rotaları tercih ettikleriyle ilgili önemli veriler içeren rapor, 90 gün boyunca Türkiye’deki tüm havaalanlarından beacon ve geofencing teknolojisi kullanılarak alınan sinyallerle, 150 bin kişiden elden edilen veriler incelenerek hazırlandı.

travel family ile ilgili görsel sonucu

Turizm ve ulaşım sektörü için önemli sonuçlar barındırıyor

Türkiye’deki en geniş lokasyon verisine sahip platform olan Blesh Mobil İletişim Beacon Platformu’nun raporunda “Tatilciler nereye gidiyor? Nerede yaşıyor? Nerede eğlenmeyi tercih ediyor? gibi soruların yanıtlarını içeren bu rapor, özellikle turizm ve ulaşım sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için önemli sonuçlar barındırıyor.

travel industry ile ilgili görsel sonucu

Mobil İletişim Beacon Platformu’nun şu anda Türkiye’deki en geniş lokasyon verisine sahip platform olduğunu belirten Blesh CEO’su Devrim Sönmez, raporda öne çıkan veriler ile lokasyon ve rotaların neden daha fazla tercih edildiğinden başlayarak, iş ve hizmet geliştirmede nasıl kullanılacağına kadar birçok noktada referans olabileceğini belirtiyor.

Beyaz yakalılar genellikle yurt dışını tercih ediyor

travel industry ile ilgili görsel sonucu

Blesh’in raporuna göre, Türkiye’de en çok İstanbul, İzmir ve Ankara’da ikamet edenler tatile gidiyor. Yurtiçinde seyahat edenlerin % 59’u İstanbul, %12’si İzmir, %10’u ise Ankara’da yaşıyor. Bu illeri Antalya, Trabzon ve Kocaeli takip ediyor. Yurtdışı tatillerinde %76 ile İstanbul liderliğini korurken, İstanbul’u İzmir ve Ankara takip ediyor. Genel olarak tatilcilerin % 60’ı yurtiçinde % 40’ı ise yurtdışında tatillerini geçirirken; yurtiçini tercih edenlerin yüzde 49’u, yurtdışını tercih edenlerin ise yüzde 43’ü beyaz yakalılardan oluşuyor.

Yurt dışında Amsterdam, yurtiçinde İzmir

Amsterdam – Hollanda

Rapora göre, %52 iOS, %48 Android kullanıcısı olan tatilcilerin, mobil cihazlarda bluetooth teknolojisini kullanım oranı %24. Türkiye’de en çok İstanbul’dan hareket eden tatilcilerin sıklıkla ziyaret ettiği şehir yurtiçinde İzmir, yurtdışında Amsterdam oldu.

En çok gezenler Bakırköy’de oturuyor

Yurtiçinde seyahat edenlerin çoğu Bakırköy (%27), Bahçelievler (%12) ve Beşiktaş’ta (%12) oturuyor. Yurt dışını tercih edenlerde de yine Bakırköy (%27) öne çıkarken, ardından Kadıköy (%12) ve Beşiktaş (%11) geliyor.

En çok kafe ve restoranlarda sosyalleşiyor, emlak ve otomotivle ilgileniyorlar

Rapora göre tatilciler, seyahatlerinde çoğunlukla otomotiv ve emlakla ilgili konuları takip ediyorlar. Yurtiçinde tatil yapanların %30’u otomotiv, %21’i emlakla ilgilenirken, yurtdışında tatil yapanların %22’si otomotiv, %20’si emlakla ilgileniyor. Raporda sosyalleşmek için en çok kafe ve restoranların tercih edildiği de görülüyor. Yurtiçini tercih eden tatilcilerin %38’i kafe ve restoranlara giderken, yurtdışında tatil yapanlar için bu oran %36. Yurtiçinde tatilcilerin en çok tercih ettikleri AVM’ler arasında da Zorlu Center, Kanyon ve İstinye Park öne çıkıyor.

Her ay yaklaşık 200 milyon veriyi analiz eden Blesh, gün içerisinde plaza ve ofislerde zaman geçiren çalışanların gerçek dünyadaki deneyimlerini sanal dünyadaki deneyimleriyle birleştirerek dijital pazarlamayı çok daha geniş bir perspektife taşımaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön