Anasayfa » Güncel » Dünyanın En Önemli Turizm Fuarı ITB Berlin Kapılarını Açtı
Güncel

Dünyanın En Önemli Turizm Fuarı ITB Berlin Kapılarını Açtı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
7 Mart 2018

Bu yıl 186 ülkeden 10 bin firma katıldığı dünyanın en önemli turizm fuarı olarak kabul edilen Uluslararası Berlin Turizm Fuarı (ITB Berlin) Almanya Başbakanı Angela Merkel’in konuşmasının ardından 52’inci kez kapılarını açtı. Fuara Türkiye 

Dünyanın en büyük turizm fuarı olan Uluslararası Berlin Turizm Fuarı (ITB Berlin Turizm Fuarıbu yıl tatil için tercih edilen 186 ülkeden 10 bin firma katılımı ile 52’inci kez kapılarını açtı. Türkiye’nin de yoğun bir hazırlık sonrası; dev Truva Atı ve Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu konseptiyle katıldığı fuarın resmi açılış töreni, Salı akşamı Almanya Başbakanı Angela Merkel‘in katılımıyla düzenlendi. Açılış konuşmasında “Turizm küreselleşme şansı için mükemmel bir örnek” diyen Merkel, turizmin istihdam yaratan bir ekonomik faktör olduğunu söyledi.

“Turizm önyargıların yıkılmasına katkı sağlayabilir”

Deutsche Welle‘nin haberine göre; Almanya Başbakanı, turizmin dünyaya açık olmaktan beslendiğini ve yaşadığını, aynı zamanda dünyaya açık olmayı teşvik ettiğini belirtti. Merkel, “ITB bu anlamda önyargıların yıkılmasına katkı sağlayabilir” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Deutsche Welle

186 Ülkeden 10 bin firma katılıyor

Berlin’deki fuara tatil için tercih edilen 186 ülkeden 10 bin firma katılıyor. Organizatörler bu yıl fuarda Asya ve Arap ülkeleri yoğun olarak temsil edildiklerini açıkladı. Fuarın ilk üç günü sektörde faaliyet gösteren firma ve katılımcılarına yönelik. Hafta sonunda ise fuar kapılarını halka açacak. Geçen yıl 170 bine yakın kişinin ziyaret ettiği fuara ilginin bu yıl da yüksek olması bekleniyor.

Türkiye’nin standına büyük ilgi bekleniyor

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş‘un da katılım gösterdiği fuarda, Türk firmaları da temsil ediliyor. Fuar öncesi bu yılki trendlerle ilgili bir açıklama yapan Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, “Türkiye’ye rezervasyonlar önceki yıla oranla iki kat fazla. Ancak Türkiye’ye ilginin çok yoğun olduğu 2015 yılı rakamlarına ulaşılmış değil. O yıl üç milyon Alman turist Türkiye’de tatil yapmıştı” dedi.

Türkiye iddialı hazırlandığı bu yılki fuar için geniş bir stant alanı kiralayarak; 2018 Truva Yılı”nı temsilen dev bir Truva Atı ve Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu konseptini öne çıkartacak. Ancak kullanılacak olan tanıtım ögeleri bununla sınır değil. Türkiye’yi ziyaret edecek turist sayısına doğrudan etki etmesi beklenen tanıtımlarda; peri bacalarından İzmir saat kulesine, Apollon Tapınağı’ndan Galata Kulesi’ne uzanan çok sayıda turistik cazibe noktası da Berlin’de dünya turizm sahnesine çıkacak.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön