Anasayfa » Güncel » Dünyanın En Kirli Yerine Hoşgeldiniz!
Güncel

Dünyanın En Kirli Yerine Hoşgeldiniz!

Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
1 Eylül 2015

Artık Dünyanın birçok güzel yerini kendi ellerimizle kirlettiğimizi biliyoruz. Peki hangi yerin dünyanın en kirli yeri olduğunu biliyor muyuz?

Rusya’nın doğusunda yer alan Ural Dağlarının eteklerinde ki göl Karaçay, dünyanın en kirli yeri. Ve bu kirlilik ölümcül boyutlarda.

Dünya’nın diğer yerlerinde olduğu gibi göllerde hem içinde hem dışında yaşam alanı olan yerlerdir. Karaçay Gölü’de aynen öyle aslında dağlar ve buzullarla çevrili güzel bir gölmüş zamanında.

Bu kartpostal görünümünün içinde sakladıkları ise dehşet verici çünkü Karaçay tam bir ölüm makinesi. O kadar kirli ki havasından bir saat solumanız bile vücudunuza ölümcül derecede radyasyon almanıza neden olarak sizi öldürüyor. (1 saatte 600 röntgen atık çıkarıyor.)

Gölün içinde bulunduğu kirlilik 1940lar Sovyetler Birliğinden miras. O dönemlerde kendi atom bombasını üretmek için kurduğu gizli nükleer silah fabrikası Mayak’ın atıklarını Karaçay gölüne dökerek ölümcül bir kirliliğe sebebiyet vermiş.

Sonraları dünya bu gerçeği 1990lar da Boris Yeltsin’in açıklamaları ile öğrendikten sonra batılı bilim adamlarına bölgeye giriş izni veriliyor ve gerçek trajedi olan  Karaçay Gölü’nün dünyanın en ölümcül derecede kirlenmiş yeri olması gerçeği gün yüzüne çıkıyor.

karachay-tg

Greenpeace,  Mayak bölgesi ile ilgili çarpıcı haberler veriyor. Sadece bölgeyi değil radyoaktivite bölgede kanser oranını %21 ve  doğumsal hastalıkları %25 oranında artırarak orada yaşayanlarla beraber yaşayacak olanları da yaklaşık 50 yıl boyunca etkilemeye devam edecek.

Greenpeace Mayak’ı ”  50 yıllık kirliliğin mirası ile Mayak küresel nükleer endüstrisinin korkutucu bir örneği” şeklinde tanımlıyor.

 

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön