Anasayfa » Girisimler » Dünya Yıldızlarının Çağrısına Kulak Veren THY Somalili Çocuklara Yardım Taşıyor
Girisimler

Dünya Yıldızlarının Çağrısına Kulak Veren THY Somalili Çocuklara Yardım Taşıyor

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
7 Eylül 2017

Somali’ye uçuş gerçekleştiren tek uluslararası havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları, dünyaca ünlü sosyal medya fenomenleri ve aktörlerin öncülük ettiği #TurkishAirlinesHelpSomalia çağrısına kulak vererek #LoveArmyForSomalia isimli küresel kampanyanın parçası oldu. THY, yıkıcı bir kuraklıkla mücadele eden ülkenin acil ihtiyaç duyduğu gıda takviyesini tek başına teslim ediyor.

Somali’de milyonlarca çocuk her an şiddetli derecede yetersiz beslenme riski ile maalesef karşı karşıya yaşıyor. Bu talihsiz duruma müdahale etmek için geçtiğimiz aylarda sosyal medya üzerinden Somali halkına THY kargo uçağı ile birlikte gıda ve erzak takviyesi ulaştırılması için küresel bir kampanya başlatılmıştı. Aktör Ben Stiller ve sosyal medya yıldızları Jerome Jarre, Casey Neistat, Juanpa Zurita, Chakabars gibi isimlerin öncülük ettiği girişimde bölgeye uçuş gerçekleştiren tek havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları‘na sosyal medya üzerinden #TurkishAirlinesHelpSomalia hashtag’i ile çağrıda bulunuldu.

Ünlü oyuncu Ben Stiller paylaştığı videoda Somali’ye yardım edilmesi gerektiğini söyledi. Yayınladığı videoda Ben Stiller, “Somali’ye giden tek havayolu Türk Hava Yolları ile Somali’ye destek olabiliriz. Bu çılgınca olabilir ama bir şeyler yapmalıyız. Destek bekliyoruz” demişti.

Ünlü yıldızların videoları ile da desteklenen ve  sosyal medyada kısa sürede yayılan çağrıya Türk Hava Yolları duyulduğu ilk anda kulak verdi.

Türk Hava Yolları, #TurkishAirlinesHelpSomalia çağrısına ilk destek yanıtını sosyal medya üzerinden verdi.

#LoveArmyForSomalia kampanyasına dahil olarak kargo uçağı ile birlikte gıda ve erzak takviyesi ulaştırmak üzere yola çıkan Türk Hava Yolları, kampanyanın başladığı Mart ayından bu yana Somali halkına yüzlerce ton erzak ulaştırdı.

Jerome Jarre THY kargo uçağını Somali’de karşıladı.

İlk teslimatı Mart ayında gerçekleştiren Türk Hava Yolları, çocuklara yönelik 60 ton besin takviyesini derhal dağıtılmak üzere Mogadişu’ya ulaştırmıştı. Çocuklara yönelik 60 ton besin takviyesi içeren bir diğer kargo da Ağustos ayında Somali’ye gönderildi.

Konuyla ilgili konuşan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı şu ifadelere yer verdi: “Türk Hava Yolları, Somali’ye yardım çağrısı sosyal medyada ilk duyulduğu anda çağrıya kulak verdi. Somali halkına kargo uçağımızla birlikte gıda ve erzak takviyesi ulaştırmak üzere #LoveArmyForSomalia adlı küresel kampanyaya memnuniyetle dahil olduk. Şimdi tekrar çocuklara yönelik gıdalarla yüklü ikinci uçağımızı yola çıkardık. Afrika’nın bir numaralı uluslararası taşıyıcısı olarak, kıtayla ilişkilerimiz yalnızca insani yardım misyonlarıyla sınırlı değil. Türk Hava Yolları yıllardır Afrika’nın pek çok ülkesinde geniş kapsamlı sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Tüm bu projeleri, dünyanın geri kalanıyla buluşturmaktan gurur duyduğumuz Afrika halkına destek sunmak üzere gerçekleştiriyoruz”.

#turkishairlineshelpsomalia ile ilgili görsel sonucu

24 Afrika ülkesinde projeler yürütülüyor

Türk Hava Yolları’nın yakın zamanda 24 Afrika ülkesinde yürüttüğü projeler arasında; okul, yetimhane ve klinik inşası ve onarımı, eğitim hizmetleri ve su kuyusu kazma çalışmaları yer alıyor. Bu projelerin yanı sıra şirket, kent sınırları dışındaki klinikler için güneş panelleri kurulumu ve katarakt ameliyatı yapılabilmesi için yerel yönetimler ve hastanelerle iş birliği gibi çalışmalara da imza atıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön