Anasayfa » Girisimler » Dünya Kardeş Kentler Turizm Birliği Kuruldu
Girisimler

Dünya Kardeş Kentler Turizm Birliği Kuruldu

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
5 Temmuz 2018

Türkiye’den de onlarca şehrin uyguladığı “kardeş şehirler” deklarasyonu artık resmi bir birlik halini aldı. Malezya’nın Langkawi adasında buluşan dünyanın çeşitli kentlerinin belediye başkanları, Dünya Kardeş Kentler Turizm Birliği’ni kurdu.

Kardeş şehirler olarak da bilinen İkiz Kentler, farklı kültürler arasında dostluk ve anlayış geliştirmek ve aralarında stratejik uluslararası iş bağlantıları oluşturmak için, iki şehir arasında iş birlikleri olarak gerçekleşiyor. Bu durum da turizmin sürdürülebilirliği açısından oldukça önemli. Nitekim birbirlerine kardeş diyecek kadar kendilerini birbirlerine yakın gören şehirlerin turizmde sıkı bir iş birliği yapması doğal bir süreç.

Geçtiğimiz günlerde Malezya’nın turistik Langkawi Adası’nda bir araya gelen dünyanın çeşitli kentlerinden çok sayıda belediye başkanı bir araya geldikleri toplantı sonrası Dünya Kardeş Kentler Turizm Birliği’nin kurulduğunu açıkladılar.

Yönetim Kurulu başkanlığına Gossau- Zürih Belediye Başkanı ve İsviçre Belediyeler Birliği Başkanı Thomas Binder’ın seçildiği birliğin Genel Sekreterliği’ni de, duayen turizmci Hüseyin Barener yürütecek. Birliğin 14 kişilik yönetim kurulunu, kardeş şehirleri olan, dünyanın önemli kentlerinin belediye başkanları oluşturuyor.

12-14 Eylül’de faaliyete geçmesi planlanıyor

Toplantıya ev sahipliği yapan Pasifik Asya Turizm Birliği başkanı Dr. Mario Hardy, “PATA sürdürülebilir bir turizm endüstrisinin geliştirilmesinde, dünyanın dört bir yanındaki destinasyonlara yardım ediyor. Dünya Kardeş Kentler Turizm Birliği’nin misyonu, faaliyetlerimize uygun. 12-14 Eylül’de gerçekleşecek PATA Travel Mart, bu girişimi başlatmak için mükemmel bir fırsat olacak” dedi.

Dünya Kardeş Kentler Turizm Birliği; şehirlerarası seyahatleri desteklemeyi ve artırmayı, turizm ve seyahat ile ilgili fikir ve fikir alışverişini desteklemeyi ve geliştirmeyi, kardeş şehirler arasında karşılıklı seyahat etmeyi ve dünya piyasalarında müşterek tanıtım ve pazarlamayı hızlandırıp; özellikle müşterek etkinlikler düzenlemeyi ve turizm ve seyahat yoluyla ikiz kız kardeşler arasındaki ilişkileri güçlendirmeyi ve güçlendirmeyi amaçlıyor.

Dünya Turizm Forumu’nda resmen ilan edilecek

Birliğe katılacak olan dünyadan yeni üye kentlerle, 12-14 Eylül 2018 tarihinde Malezya’nın Langkawi adasında bir büyük toplantı yapılacak. Birliğin başkanı olan İsviçre Gossau-Zürih Belediye Başkanı Thomas Binder, İkiz Kentler Dünya Turizm Forumu’nda Dünya Kardeş Kentler Turizm Birliği’nin (TCWTA) kuruluşunu resmen ilan edecek.

Dünya Kardeş Kentler Turizm Birliği Genel sekreterliğine atanan Hüseyin Baraner, bunun Türk turizmi için çok önemli bir fırsat olduğuna vurgu yaptı. Baraner, “Bu birliğe ülkemizden de çok sayıda belediye katılmalı. Sadece kendi kardeş şehirlerle değil, tüm dünyadan önemli kentlerle tanışma ve yakınlaşma fırsatı yakalanabilir. Benim gönlümden geçen, Türkiye’den çok sayıda belediyenin bu birliğe üye olması. Bunun için elimden gelen her türlü desteği vermeye hazırım” diye konuştu.

TCWTA ayrıca, Kardeş Kentlerin birbirleri ile buluşmasını kolaylaştıracak, ITB Berlin’de sunulacak olan “Twin Cities Almanac” (Kardeş Kentler Yıllığı) da yayınlayacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön