Anasayfa » Güncel » Sorumluluk Ve Heyecan Dolu Bir Serüven: Deniz Kaplumbağaları Mavi İle Buluşuyor
Güncel

Sorumluluk Ve Heyecan Dolu Bir Serüven: Deniz Kaplumbağaları Mavi İle Buluşuyor

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
8 Ağustos 2017

Yurt içi ve yurt dışından yüzlerce kişi Mavi Giyim ve Orta Anadolu, “İndigo Turtles” projesi için bir araya gelmekte. Amaç ise deniz kaplumbağalarını mavi denizlerle buluşturmak.

Ekolojik Araştırmalar Derneği’nin (EKAD) çalışmalarına destek vermekte olan Mavi ve Orta Anadolu, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarını koruma altına alıyor.

 

EKAD’ın Haziran-Eylül tarihleri arasında Antalya Belek’te gerçekleştirmekte olduğu çalışmalara, Türkiye’den ve dünyanın farklı yerlerinden gelen yüzlerce üniversiteli gönüllünün yanı sıra Mavi ve Orta Anadolu çalışanları, müşteri ve takipçileri katılıyor.

Proje geçtiğimiz yıl başladı ve başlar başlamaz da 15 bin yavru kurtartıldı. Akdeniz faunasının doğal parçası olan Caretta Caretta ve Chelonia mydas deniz kaplumbağası türlerinin yaşatılması hedeflenmekte.

 

Proje Kapsamında Neler Yapılıyor?

Çalışmalara gönüllü katılan gençler plaj boyunca her gün 30 km yürüyerek, ergin dişi kaplumbağaların yumurtalarını dış faktörlerden korumak, yumurtadan çıkan yavruların denize ulaşmasını sağlamak için çalışıyor.

 

Sosyal Sorumluluk Tutku ve Heyecan Dolu Bir Macera Kadar Keyif Verirse

Kendi deyimleri ile bu sosyal sorumluluk projesi keyifli bir serüvene dönüşmekte:

“Gece arazilerinde yumurtaları saymak, gündüz arazilerinde yumurtaların yerlerini belirlemek, yuva içinde sıkışan ya da kumsalda yolunu kaybeden yavrulara yardım etmek, otel önlerindeki yuvalar için kafesleme yapmak, ekibin görevlerinden sadece birkaçı.

 

İşin içinde “gönüllülük” olunca, o görevler de iş olmaktan çıkıp, tutku ve heyecanla peşine düşülen yeni bir macera gibi oluyor.”

Türkiye kadar dünyada da ses getiren proje Sportswear International, Rivet, Denims and Jeans, Denim Blog ve Jeans Story gibi sektörel yayınlar tarafından da takip ediliyor.
https://www.mavi.com/social-responsibility

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön