Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Bingöldeki “Yüzen Adalar”ı 19 bin 200 Kişi Ziyaret Etti
Destinasyonlar

Bingöldeki “Yüzen Adalar”ı 19 bin 200 Kişi Ziyaret Etti

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
8 Kasım 2017

Bingöl’ün Solhan ilçesinde bulunan Turna Gölü’ndeki doğa harikası yüzen adalar, 2017 yılında 19 bin 200 kişi tarafından ziyaret edildi.

Bingöl’de üç tarafı dağlar ve tepelerle çevrilmiş düz arazi üzerinde bulunan enfes bir krater gölü var. İçinde hiçbir şekilde madeni tuz barındırmayan suyu ile Turna Gölü; göz okşayan berrak bir görüntüye sahip. Ancak bu gölü asıl özel kılan, üzerinde barındırdığı eşine az rastlanır tabiat olayı… Yani yüzen adaları…

Gölde toprak parçalarının ayrılmasıyla oluşan, birbirinden ve zeminden bağımsız 3 adacık bulunuyor. Adacıklar itilerek hareket etmekle birlikte, rüzgar etkisiyle sal gibi hareket edebiliyor.  Derinliği 50 metre civarında olduğu sanılan gölün üzerindeki adalarda dış budak ve bodur ağaçları mevcut. Ada üzerinde bulunan ot kökleri sarılıcı olması nedeniyle toprak tamamen bitki kökleri ile bezeli, yemyeşil bir görüntüye sahip.

“Yüzen adalar”da şimdilerde ise hazan sonbahar güzelliği yaşanıyor. Bodur ağaçlar erken yaprak dökerek kışa hazırlanırken, çevrede yeşil ve sarı renklerin uyumu doğa severlerin ilgisini çekiyor.

Bingöl'ün yüzen adalarını 19 bin 200 kişi ziyaret etti

Yılın her dönemi yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan yüzen adalar, Bingöl’ün turizmdeki en önemli potansiyeli arasında gösteriliyor.

Park içinde ayrıcalıklı bir görüntü oluşturan yüzen adaların çevresi de ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmelerini sağlayacak şekilde düzenlenmiş. Adaların izlenmesi için gölün kenarlarında seyir terasları, orman içinde dağ kulübeleri, piknik ve çocuk oyun alanları mevcut.

Bingöl Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Aslan Maç, AA’ya yaptığı açıklamada, ilçeye bağlı Hazarşah köyü Göl mezrasında bulunan ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğünce tabiat anıtı ilan edilen yüzen adaların, 2017 yılı Ekim ayı itibariyle yurt içi ve yurt dışından toplam 19 bin 200 kişi tarafından ziyaret edildiğini söyledi.

Ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığına işaret eden Maç, “Geçen yıl 12 bin 200 kişi yüzen adaları ziyaret etmişti. Bu yılın ilk 10 ayında bu rakam 19 bin 200 kişiye ulaştı. Bu da bizi son derece memnun etti. İnşallah yıl sonuna kadar bu sayı 20 binin üzerine çıkacaktır.” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce ”Yüzen Adalar Tabiat Anıtı” olarak koruma altına alınan yüzen adaların çevre düzenlemesi Solhan Kaymakamlığı’nca yapıldı.
Yüzen adaların ne zaman ve nasıl oluştuğu konusunda ise araştırmalar devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön