Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Avustralya, Aborijinlerin Kutsal Kayasına Tırmanmayı Yasakladı
Destinasyonlar

Avustralya, Aborijinlerin Kutsal Kayasına Tırmanmayı Yasakladı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
9 Kasım 2017

Avustralya, ülkenin yerli halkı Aborijinler için kutsal sayılan ve “Ayers Kayası” olarak bilinen Uluru’ya tırmanışın Ekim 2019’dan itibaren yasaklanacağını duyurdu.

Ayers Rock olarak da bilinen Uluru Kayası, Avustralya çöl bölgesinde kumtaşından oluşan bir kaya formasyonu. Kata Tjuta Milli Parkı’nın içinde konumlanmış. “Uluru” adı, Ananguların (lokal yerleşmiş Aborjinler) Pitjantjatjara dilinden geliyor. Aslında kelime olarak derinlemesine bir anlamı olmayan yer tanımlaması. Ancak kayanın Aborjinler için anlamı büyük. Hatta öyle ki; Avusturalya’nın en turistik alanlarından kabul edilen Uluru Kayası’na tırmanışa tam da bu sebeple yasak geliyor.

Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı Yönetim Kurulunca yapılan yazılı açıklamada, Avustralya’nın yerli halkı Aborijinlerin hassasiyetleri göz önüne alınarak Uluru kayasına tırmanışın 26 Ekim 2019’dan itibaren yasaklandığı belirtildi.

Uluru’ya tırmanışı yasaklayan ve kararı “tarihi” olarak tanımlayan Kurul Başkanı Sammy Wilson, kararın oy birliğiyle alındığını kaydetti. Wilson, çok önemli bir bölge olan Uluru’nun “Disneyland gibi bir oyun alanı veya tema parkı olmadığını” vurguladı.

Uluru, Avustralya

Tırmanışın kayalıkları koruma amacıyla yasaklandığına dikkati çeken Wilson, kararın üzüntüyle değil sevinçle karşılanması gerektiğini söyledi. Wilson, “Toprağın kanunları ve kültürleri var. Turistleri burada ağırlıyoruz. Tırmanışa kapatılması üzüntü değil kutlamaya sebep olmalı.” dedi.

A.A.’nın aktardığı bilgiye göre; Uluru’ya tırmanışın durdurulmasının bölgedeki turizm ekinliklerinin duracağı anlamına gelmediğini aksine ziyaretçilerin yerli halkla daha fazla kültürel deneyimler yaşayacak ortak etkinliklerde yer alacağını dile getiren Wilson, “Başka bir ülkeye seyahat edersem ve kısıtlı bir alan veya kutsal bir site varsa, girmem ya da tırmanmam. Ona saygı duyarım. Uluru için de aynı şey. Turistleri burada ağırlıyoruz. Turizmi durdurmuyoruz, sadece bu etkinliği durduruyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı

Uluru-Kata Tjuta Ulusal Parkı verilerine göre, her yıl 250 binden fazla yerli ve yabancı turist Uluru’yu ziyaret ediyor. 2011-2015 yılları arasındaki ziyaretçilerin sadece yüzde 16’sı Uluru’ya tırmandı. Kötü hava koşulları ve güvenlik nedeniyle zaman zaman tırmanışa kapatılan bölgede, 1950 yılından bu yana 35 kişi hayatını kaybetti.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Uluru, Avustralya’nın en fazla tanınan bölgeleri arasında bulunuyor. Avustralya’nın ortası kısımındaki Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı’ndaki Uluru, 348 metre yüksekliğinde ve çevresi yaklaşık 10 kilometrelik kum taşından oluşan kaya formasyonu özelliği taşıyor.

Güneşin ışığına göre farklı renklerde görünen Uluru, şafakta turuncu, gün içinde kahverengi, gün batımında ise kızıl renkleriyle turistlerin ilgisini çekiyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön