Anasayfa » Güncel » Atatürk’ün Balmumu Heykeli Madame Tussauds İstanbul’da
Güncel

Atatürk’ün Balmumu Heykeli Madame Tussauds İstanbul’da

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
10 Kasım 2017

Türkiye Cumhuriye’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuz saygı, rahmet ve özlemle anıyoruz…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün balmumu figürü, 250 yıllık tarihe sahip balmumu heykel müzesi ziyaretçilerle buluşacak.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 79’uncu yılında yurdun dört bir yanında düzenlenen tören ve etkinliklerle anılıyor.
Bu anma törenlerinden birine ev sahipliği yapacak mekanlardan biri de Madame Tussauds İstanbul… Merkezi Londra’da bulunan 250 yıllık tarihe sahip balmumu müzesi Madame Tussauds, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün balmumu heykelini, bu anlamlı günde ziyaretçilerle buluşturacak.

30’un üzerinde heykeltıraş, 4 ay boyunca çalıştı

Atatürk’ün 1931 yılında, dünya çapında bir devlet adamı olarak öne çıktığı dönemdeki halini yansıtan figür, Londra Madame Tussauds Stüdyolarında 30’un üzerinde heykeltıraş ve araştırmacının 4 ay süren yoğun çalışmaları sonucunda hazırlandı. Hâlihazırda Madame Tussauds’un Londra’daki merkezinde sergilenen Atatürk figürü esas alınarak, Anıtkabir Müze Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan yeni balmumu figür, titiz araştırmaların ardından özenli bir çalışma süreciyle birlikte son halini aldı. Mustafa Kemal Atatürk’ün figürü Madame Tussauds’un İstanbul’daki merkezinde, ziyaretçi turunun başladığı noktadaki ilk figür olarak hem Türkiye’den hem de yurtdışından gelen ziyaretçileri karşılıyor.

Londra’daki Atatürk figürü esas alındı

Londra’daki Atatürk figürü, daha önceki figürün aslına benzemediği ve de Mustafa Kemal Atatürk’ün karizmasını, ışığını yansıtmadığı gerekçesiyle 2005 yılında değiştirilmişti. Bu değişim, o dönemde Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan merhum Mustafa Koç’un öncülüğünde ve Yılmaz Büyükerşen’in danışmanlığında gerçekleştirilmişti.

İstanbul’da sergilenecek figür için de referans olarak alınan yeni figür yapılırken, Anıtkabir’de Atatürk’ün yüz özelliklerini taşıyan mask kullanılmış; heykeltıraşlara kaynak olabilecek her türlü görsel ve yazılı materyal de sağlanmıştı. Altı aylık bir çalışma döneminin ardından hazırlanan figür, Türkiye kamuoyu tarafından da takdirle karşılanmıştı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön