Anasayfa » Etkinlikler » Artaş’ın “Yeşil Yıldız”lı Otellerinden Çevreye Duyarlı Etkinlik
Etkinlikler

Artaş’ın “Yeşil Yıldız”lı Otellerinden Çevreye Duyarlı Etkinlik

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
9 Haziran 2018

 Artaş İnşaat Turizm Yatırımları bünyesindeki çevre dostu oteller; geri dönüşüm çalışmalarıyla çevre bilinci aşılamayı ve personellerine verdikleri eğitimler ile de gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakılmasının öncü adımlarını  atmayı sürdürüyor. Grup bünyesindeki “Yeşil yıldız”lı BW Plus ThePresident Hotel, BW Citadel Hotel ve RadissonBlu Hotel Kayseri’nin çalışanları, 5 Haziran Dünya Çevre Günü farkındalığını arttırmak için, Ahırkapı sahilindeki atıkları topladılar.

“Herkes, sağlıklı ve dengeli bir doğal çevrede yaşamak hakkında sahiptir.” Bu haklı cümlenin sahibi olan kurum geçtiğimiz günlerde takdir toplatan bir etkinliğe imza attı. Artaş Grubu Turizm Yatırımları bünyesinde yer alan BW Plus ThePresident Hotel, BW Citadel Hotel ve RadissonBlu Hotel Kayseri’nin çalışanları, 5 Haziran Dünya Çevre Günü farkındalığını arttırmak için, dün Ahırkapı sahilindeki atıkları topladılar.

“Sürdürülebilir bir dünya için sürdürülebilir bir çevre” olması gerektiğinin altını çizen Artaş Grubu otelleri çalışanları; onlarca torba çöp atığını toplayarak, her yıl olduğu gibi Ahırkapı sahil bandını çöplerden temizlemiş oldular.

BW Plus ThePresident Hotel Genel Müdürü Burak Aydın, BW Citadel Hotel Genel Müdürü Aytekin Güç; otellerin Teknik Müdürü Erdoğan Işıklar dahil turizm çalışanları, kente gelen turistlerin uğrak noktası olan Ahırkapı sahilini kirleten, plastik şişe, cam, pil ve kağıt atıklarını topladılar. Çevreye duyarlı yaklaşımları nedeniyle her üç otelin çalışanları, çevredeki turistler ve vatandaşlar tarafından büyük takdir toplayarak, tebrik edildiler.

Artaş Grubu’nun çevre dostu otelleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı çevreyle dost turizm tesislerini teşvik etmek amacıyla “Yeşil Yıldız” uygulamasını başlatmıştı. İstanbul’un ilk “Yeşil Yıldız”ını 2009 yılında alan BW Plus ThePresident Hotel, aynı zamanda Türkiye’nin de ikinci Yeşil Yıldız’lı oteli olarak turizm tarihindeki yerini aldı. Ardından BW Citadel Hotel, 2014 yılında TÜROB’un Yeşillenen Oteller programı kapsamında ‘Gold Greening Hotel Sertifikası’nın sahibi oldu. Son olarak ise RadissonBluHotel Kayseri’de, 2015 yılında Yeşil Yıldız belgesine kavuştu.

Geri dönüşüm tasarruf getiriyor

Artaş Grubu otellerinde çevreci altyapı yatırımının ardından; elektrik, doğalgaz, su, deterjan, kağıt-karton, plastik, cam, pil ve atık yağ konularında tasarruf ve geri dönüşüm gerçekleşmeye devam ediyorlar.

Çevre politikası yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yapılan çalışmalara BW Plus The President Hotel’de sağlanan tasarruf oranları somutlaştırıldığında veriler  su şekilde oldu: Elektrikte ailenin (4 kişilik) yıllık elektrik üretimi kadar tasarruf; Doğalgazda ailenin (4 kişilik) yıllık doğalgaz tüketimi kadar tasarruf; Suda, ailenin (4 kişilik) yıllık su tüketimi kadar tasarruf; Deterjanda ailenin (4 kişilik)yıllık deterjan tüketimi kadar tasarruf oranları sağlandı.

BW Plus The President Hotel’de yapılan çalışmalar ile; kağıt-kartonların toplanmasıyla 1110 adet ağacın kesilmesi önlendi; plastiklerin toplanmasıyla 82.951.657 kWh enerji tasarrufu sağlandı; cam atıklarının toplanmasıyla 1068 litre petrol tasarrufu sağlandı; pillerin toplanmasıyla 150 milyarmetrekare toprağın kirlenmesi önlendi ve atık yağların toplanmasıyla 18 milyar m3 içme suyunun kirlenmesinin önüne geçildi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön