Anasayfa » Girisimler » Açık Büfelerde İsraf Olmasın, Afiyet Olsun!
Girisimler

Açık Büfelerde İsraf Olmasın, Afiyet Olsun!

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
6 Nisan 2018

İşletmelerde yapılan gıda israfının önüne geçebilmeyi amaçlarken; aynı zamanda işletmelere kazanç sağlayacak, prestij getirecek ve müşterilerin tercih önceliğinde yer alacak bir sistem olarak hayata geçirilen Turuncu Bayrak projesi; öncelikli olarak israfın yüksek oranda görüldüğü turizm sektörüyle çalışmalar yapmaya başladı. Proje ile otel ve restaurant işletmelerinde gıda israfının ciddi boyutta azaltılması amaçlanıyor.

İsraf ve hızlı tüketim yaşadığımız dönemin en ciddi sorunlarından biri. Bu israf, üzerimize giydiğimizden, zevkimiz için aldığımız elektronik eşyadan, yediğimiz-içtiğimiz besin maddelerine kadar geniş bir çevreye yayılmış durumda. Gerçekte yaşadığımız dünyada herkese yetebilecek kadar yiyecek üretilmesine karşın, her gün açlık ve açlığa bağlı sebeplerle maalesef yaklaşık 25,000 insan hayatını kaybediyor. Yapılan araştırmalara göre; dünya üzerinde her 7 kişiden biri açlıkla savaşıyor. Gün geçtikçe büyüyen gıda israfını önlemek için alınması gereken tedbirler, birçok ülkenin gündeminde ilk sıralara yerleşti. Gıda israfı konusunda insanların bilinçlendirilmesi adına çeşitli projeler hayata geçiriliyor.

Besin maddelerinin onda biri çöplüğe atılıyor!

Güzel ülkemiz Türkiye, besin maddeleri üretiminde kendi kendine yeten, yedi ülkeden biri. Ancak bizde de israf konusunda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; büyük kentlerimizde besin maddelerinin onda biri çöplüğe atılmakta. Bu oran, özellikle de turizm işletmelerinin yoğun olduğu bölgelerde katlanarak artış gösteriyor. Bir kişinin günde tüketebileceği azami yiyecek miktarı 1.500 gram iken, otellerin veya restaurantların açık büfelerinde kişi başına 5 kiloya kadar yemek servisi yapılmakta. Ülkemizdeki turizm destinasyonları ve binlerce otel düşünüldüğünde, gıda israfı miktarı hesaplanamayacak boyutlara ulaşırken, endişe verici bir israf haline geldiği bir gerçek.

İşletmelerde yapılan gıda israfının önüne geçebilmeyi amaçlarken aynı zamanda; işletmelere kazanç sağlayacak, prestij getirecek ve müşterilerin tercih önceliğinde yer alacak bir sistem olarak hayata geçirilen Turuncu Bayrak projesi işte tam da bu noktada harika bir girişimde bulundu. Tüketicileri ve işletme sahiplerini israfa karşı bilgilendirme maksadıyla, öncelikle turizm sektörüyle çalışmalar yapmaya başladı.

Bu proje kapsamında uygulama, otel ve restaurant işletmelerinde gıda israfının ciddi boyutta azaltılması amaçlanıyor.

Peki nasıl işliyor?

Turuncu Bayrak Uygulaması’nın Genel Koordinatörü Ali Akgün yaptığı açıklamada; “Turuncu Bayrak çatısı altında toplanacak işletmelerde; gıdaların satın alma, üretim, tüketim, değerlendirme, ayrıştırma ve geri dönüşüm süreçleri düzenleniyor ve oluşturulacak “Gıda Bankası” aracılığıyla fazla yemekler ihtiyaç sahipleri ile buluşturulması planlanıyor. Aynı zamanda gıda israfı hakkında satın alma, mutfak ve servis personellerine eğitimler aracılığıyla sertifikalar da vereceğiz. Ayrıca tesis çalışanlarının yanı sıra israfı azaltmaya yönelik tesisin misafirlerinin ilgisini çekecek bilinçlendirici görsel materyaller oteller içerisinde yer alacak. Proje süresince yapılacak anketler ile proje süreci takip edilerek, sürekli gelişen ve kendini yenileyen bir uygulama olmasını amaçlıyoruz. Yola çıkış amacımız, Türkiye’den başlamak kaydıyla, bu projeyi uluslararası geçerliliği olan Turuncu Bayrak sertifika programı haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Projeye destek veren, Türkiye’nin otel arama motoru Neredekal.com’un Genel Müdürü Özkan Hacıoğlu, “Türkiye’de 14.000’in üzerinde otel listeleyen Türk sermayeli en büyük otel arama motoruyuz. Bu projeye dahil olarak, çalışmakta olduğumuz tüm tesislere ulaşarak, her birini bilinçlendirmeyi hedefledik. Öncelikle, bu bilinçlendirme çalışmalarımızı, gerek basın iletişimimizde kullanmak kaydıyla, gerekse partner otellerimize gönderdiğimiz düzenli bültenler eşliğinde yapacağız. Zamanla otellerin katılımları sonucunda, Turuncu bayrak sayısı artmaya başladığında, gelecek yıllarda tüketiciler nezdinde de  Turuncu Bayrak etiketinin, aranılan bir kriter olacağını düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön