Anasayfa » Güncel » Tarihimize ve Samsun’a Demirleyen Bandırma Vapuru
Güncel

Tarihimize ve Samsun’a Demirleyen Bandırma Vapuru

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
19 Mayıs 2017

Milli Mücadelenin temellerinin atıldığı bu özel günün özel kahramanlarından biri.. Bandırma Vapuru !

Bilindiği üzere Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, kurmayları ile birlikte Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere İstanbul’dan Samsun’a “Bandırma Vapuru” ile gelmiştir.

 

Tarihte çok önemli bir yeri olan Bandırma Vapuru’nun aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek 18 Mayıs 2003 tarihinden beri ziyaretçilerini Samsun’daki müzesinde ağırlamakta olduğunu biliyor muydunuz?

Bandırma Vapuru Müzesi Samsun’un Canik ilçesi Doğu Park sahilinde demirlemiş durumda.

 

 “Doğu Park dolgu sahası mevkiinde bir koyda, 2000 m² si karada, 1000 m² si denizde olmak üzere 3000 m² alan, gemi-müze yapımı için Milli Emlak İdaresince İl Özel İdaresine 29 yıllığına tahsis edilmiştir. Gemi, Taşkınlar Gemi Sanayi Tic.A.Ş. tarafından yapılıp, 15.04.2001 tarihinde teslim edilmiştir. Müze olarak kullanılan Gemi’de, Atatürk ve arkadaşlarının heykeltıraş Adil Çelik tarafından yapılan balmumu heykellerinin bulunduğu bir salon, kaptan köşkü ve diğer mahaller bulunmaktadır. Geminin boyu 47.70m., genişliği 6.83m, yüksekliği 4.27 m.dir”  Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü.

 

Peki.. Gerçek Bandırma Vapuru ?

Asıl vapur ilk etapta bir yolcu ve yük gemisi olarak 1878 yılında Mac. Intyre Paisley – Huston and Cardett tersanesinde inşa edilmişti.

1891 yılında bir kaza sonucu batan gemi aynı yıl içerisinde yeniden yüzdürülerek İstanbul Rama Derasimo firmasına satılıp, İstanbul Limanına kayıt edilmiştir. 1894 yılında Panderma olan vapurun ismi 1910 yılında Bandırma olarak değiştirilerek bir posta vapuru vazifesi görmüştür.

 

 

1919 yılındaki en önemli görevini yerine getirip, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarını Samsun’a getirdikten sonra da 1924 yılına kadar posta hizmetlerine devam etmiştir. 1925 yılında gemi İlhami SÖKE’ye satılarak, 4 ay içinde Haliç’te sökülmüştür.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön