Anasayfa » Güncel » 2030’un Gezginleri Nasıl Olacak?
Güncel

2030’un Gezginleri Nasıl Olacak?

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
2 Haziran 2015

Amadeus Bilgi Teknolojileri Grubu, 2030 yılında seyahatlerde ön plana çıkacak gezginleri belirledi. Rapora göre gelecekte, “Etikçiler”, “Kültür Meraklıları” ve “Sosyal Medyacılar” gibi altı farklı türde gezgin tipi ortaya çıkacak.

2030 yılında dünya genelinde yılda 1.8 milyar insan yurtdışı seyahatine çıkacak. Ancak Amadeus’un raporuna göre, takvimler 2030’u gösterdiğinde gezginlerin tercihleri değişecek ve bugünkünden farklı bir imaj çizecekler. Seyahat planlaması yaparken harcanacak çabayı en aza indirmek isteyen de olacak, sadece kültür gezileri yapan da…

Yarının Gezginleri Belirlendi

Küresel tüketici eğilimleri danışmanlığı şirketi The Future Foundation, Amadeus Bilgi Teknolojileri Grubu için kaleme aldığı “Geleceğin Gezgin Grupları 2030” raporuyla yarının gezginlerini inceledi.

Gelecek 15 yıl içinde, insanların seyahat sebeplerinin yanı sıra, hangi alanlara yönelecekleri de raporda yer aldı. Yapılan kapsamlı araştırma için, dünyanın önde gelen fütürologları ve seyahat sektörü uzmanlarının yanı sıra, gezginlerle de görüşüldü.

İşte 6 Yeni Gezgin Profili…

İncelemeler sonucunda 2030 yılında, ‘sosyal medyacılar’, ‘kültür meraklıları’, ‘etikçiler’, ‘rahatlık arayanlar’, ‘zoraki gezginler’ ve ‘ödül avcıları’ olmak üzere altı yeni gezgin türünün ortaya çıkacağı belirlendi.

“Sosyal medyacılar” grubunda yer alanlar, seyahatlerini planlarken internetteki tavsiyelere göre hareket edecek. Bu grupta bulunanlar, seyahatlerinde tatilinin sosyal medyadaki yansımasına daha çok önem verecek. Kendisinden ziyade sanal ortamdaki imajına katkı sağlayacağını düşünerek planlarını yapacaklar. Günümüzde sosyal medya kullanımının artış hızına da bakıldığında, bu alanda yepyeni bir seyahat pazarı ortaya çıkması bekleniyor.

“Kültür Meraklıları” grubunda yer alanların tek amacı yeni kültürler tanımak olacak. Aslında tüm seyahatlerde aranan nitelikler olan konfor ve rahatlık bu grup için ikinci planda kalacak. Yeni kültürler keşfetmeyi merkezine yerleştirecek grup için, seyahat deneyimi ne kadar otantik olursa alacakları keyif de o oranda artacak.

“Etikçiler” grubu, seyahatlerinde etik değerleri ön planda tutacak. Bu grupta yer alanlar, doğaçlama yapmaya daha yatkın olacak. Seyahat için gidilen her yerde, toplumlara yararlı aktivitelerde bulunmak isteyecekler. Kimisi başkasının yaşamına katkıda bulunmak için tatile çıkarken, kimisi de ekolojik sürdürülebilirlik etkinliklerine gönüllü katılacak.

“Rahatlık Arayanlar”, tatillerini en az çaba ile planlamak isteyecekler. Bu grup paket programlara yönelecek. Keyfinin kaçmasına asla izin vermeyecek olan bu grup, tatilde kendini şımartmayı seçecek. Garanticiler olarak da tanımlanabilecek bu grupta yer alanlar, rahatlığını bozmadan, değerli zamanını tatil için kullanacak.

“Zoraki Gezginler” grubu, iş veya özel nedenlerle de olsa zorunlulukla seyahat edenlerden oluşacak.

“Ödül Avcıları” grubu ise, seyahatten sadece keyif almak isteyecek. Yorucu iş hayatından sıyrılarak gittikleri tatili, kendilerini seyahatle ödüllendirmek olarak görecekler.

Amadeus, Havayolu Bilgi Teknolojileri’nden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Julia Sattel, yeni gezgin tiplerini anlamanın, seyahat acenteleri ve müşterileri için hayati önem taşıdığını belirtti.

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön