Anasayfa » Girisimler » “2018 Troya Yılı”na Özel “Troya” Belgeseli Çekildi
Girisimler

“2018 Troya Yılı”na Özel “Troya” Belgeseli Çekildi

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
13 Ekim 2017

Dünyaca ünlü gişe filmlerine, müzikallere konu olan efsaneler beşiği Troya, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2018’i “Troya Yılı” ilan etmesinin ardından bu kez de belgesele konu oldu.

M.Ö. 3000’lere dayanan tarihinde sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış olan, Homeros’un ünlü İlyada-Odysseia destanın baş mekanı Troya; Kültür ve Turizm Bakanlığının 2018’i “Troya Yılı” ilan etmesinin ardından, yeniden baş rolü almaya hazırlanıyor.

Dünyaca ünlü gişe filmlerine, müzikallere konu olan destanın geçtiği binlerce yıllık Troya Antik Kenti‘nin tanıtımı için özel bir belgesel hazırlandı.

Yönetmen ve oyuncu Özgür Özgülgün tarafından bakanlığın izniyle çekilen “Troia” adlı 30 dakikalık belgesel, 15 günde tamamlandı. Belgesel yönetmeni Özgülgün, AA’ya yaptığı açıklamada, Troya’nın tarihinin milattan önce 3 binli yıllara kadar uzandığını söyledi. Bakanlığın 2018’i “Troya Yılı” ilan etmesinin ardından belgesel çekimleri için hazırlıklara başladıklarını belirten Özgülgün, “Çanakkale bölgesi özellikle arkeolojik anlamda bulunmaz bir nimet. Sadece Troya değil bölgede birçok önemli antik kent mevcut. Tabii 60-70 kent içinde çekimler için detaylarda en bilindikleri tercih ettik. Bu sayede bölgenin tanıtımına küçük katkılar sunmak istedik.” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: A.A.

“Troya turist akınına uğrayacak”

Raporların 2018’de Troya’nın inanılmaz bir turist akınına uğrayacağını gösterdiğini anlatan Özgülgün, şöyle devam etti:

“Burası dünya üzerinde en bilinen yerlerden birisi. Homeros’un İlyada ve Odysseia destanlarıyla tanınıyor. Hatta Batı’nın ilk edebi kaynaklarının burada yazıldığına dair veriler mevcut. Buranın bizim topraklarımızda bulunmasının büyük şans olduğunu düşünüyorum. Bu projede yer almaktan çok mutluyum. Bize bu konuda herkes çok yardımcı oldu. Sonraki süreçte bütün bölge insanı olarak Troya’nın tanıtımına bir nebze olsun katkıda bulunmamız gerekiyor.”

“Tanıtımlarda sponsor desteği çok önemli”

Prodüksiyon şirketinin sahibi Merve Başcumalı ise bu tür çalışmaların en önemli ayaklarından birinin sponsor firmalar olduğunu kaydetti.

Çanakkale ve ülke için 2018 Troya Yılı’nın çok önemli dönüm noktası olduğunu belirten Başcumalı, “Bölge, ülke turizminin gelişmesi, ilerlemesi açısından önümüzdeki yıl turizm paydaşları için çok önemli. Ancak bu tür film ve belgesel gibi tanıtıcı faktörlerin sponsorlarca da desteklenmesi gerekiyor. Tanıtımın güzelliği ve sağlamlığı kadar bunun için gerekli destekleri sağlayacak sponsorlar da önemli.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön