Anasayfa » Güncel » 2018 Arap Turizm Başkenti Kudüs Oldu
Güncel

2018 Arap Turizm Başkenti Kudüs Oldu

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
14 Nisan 2018

Arap Birliği bünyesinde faaliyet gösteren Arap Turizm Örgütü “2018 Arap Turizm Başkenti” olarak Kudüs’ü seçti.

Müslümanlar için en kutsal yerlerden biri kabul edilen Mescid-i Aksa ve Kubbet’üs Sahra’nın bulunduğu Hz. Muhammed Peygamber’in buradan göğe yükseldiğine inanılan Harem-üş-Şerif, Doğu Kudüs’te yer alıyor. Dolayısıyla bu kentin Müslümanlar için değeri büyük.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın haberine göre; Arap Turizm Örgütü Başkanı Bender bin Fehd el-Fuhayd, geçen yıl Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen 20. Arap Turizm Bakanları Konseyi Toplantısı’nda sunulan öneri doğrultusunda “2018 Arap Turizm Başkenti” sıfatının Kudüs’e verildiğini bildirdi.

Fuhayd, Arap Turizm Bakanları Konseyi’nin bu kutsal şehri, Arapların hafızasındaki konumunu pekiştirmenin yanı sıra dini ve tarihi konumunu ön plana çıkarmayı hedeflediğini belirtti.

Arap Turizm Örgütü’nün her yıl Arap coğrafyasından bir kenti “Turizm Başkenti” olarak belirlediğini kaydeden Fuhayd; bu kapsamda söz konusu şehrin tarihi, kültürel ve turistik değerini öne çıkaran faaliyetler gerçekleştirildiğini vurguladı.

Kudüs’te “Miraç ve Yolculuk Durakları” sergisi açıldı

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle “Miraç ve Yolculuk Durakları” sergisi açıldı. İsra ve Miraç hadiselerinin görsel tasvirini işleyen minyatürlerden oluşan çok sayıda eserin sanatseverlerle buluşturulduğu serginin açılışında konuşma yapan Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu; “Bu sergi, bu kutsal toprakların İslam inancı ve kültürü ile olan çok derin bağlarını en güzel şekilde gösterecektir.” açıklamasında bulundu.
Öte yandan Bağımsız Sanat Vakfı temsilcisi ve serginin koordinatörlerinden Taşkent ise “Miraç ve Yolculuk Durakları”nın daha önce İstanbul ve Saraybosna’da sanatseverlerle buluşturulduğunu hatırlatarak; “Bu sergiyi Miraç hadisesinin gerçekleştiği bu mukaddes beldede sergileyeceğiz.” açıklamasında bulundu.
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön