Anasayfa » Güncel » 10 Günlük “Bayram Tatili”nin Turizme Katkısı 10 Milyar TL
Güncel

10 Günlük “Bayram Tatili”nin Turizme Katkısı 10 Milyar TL

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
5 Eylül 2017

10 günlük bayram tatili sonunda yüzde 100’ü aşan doluluk oranlarıyla yüzleri gülen turizmciler, 2018’in hazırlıklarına başladı.

Milyonlarca insan tarafından sabırsızlıkla beklenen kutsal Kurban Bayramı’nı daha geride bıraktık. Kaç gün olacağı günlerce konuşulan bayram tatili ise hem turizmcileri hem de tatilcilerin yüzünü güldürdü. Sahiller başta olmak üzere tatil beldelerine akın eden tatilcilerin dönüşü ise biraz sıkıntılı da olsa sürüyor. Havaların mevsim normallerinde seyretmesi ve bol güneşli olması; turizmcilerin on günlük tatilden umduğu faydadan daha fazlasını elde ettiği konuşuluyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, “Türkiye’de başta Ege, Akdeniz olmak üzere diğer bölgelerde de hareketlilik yaşandı. Tesislerimizin doluluk oranları yaklaşık yüzde 100’ü buldu” şeklinde konuştu.

İyi bir fırsat ve moral oldu

İlgili resim

Toplam turizm hareketinin ülke ekonomisine toplam katkısını düşünmek gerektiğine dikkat çeken Ayık; tesislerde kalmayan, yazlıklara ve akrabalarına giden vatandaşların da olduğunu hatırlattı. Ayık, “Milyonlarca kişi tatile çıktı. Bu tatil okulların açılmasından önce vatandaşlar için iyi bir fırsat ve iyi bir moral oldu” dedi.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ise, sona eren uzatılmış ve birleştirilmiş bayram tatilinin ülkede en az bir milyon insanın hareketliliğine yol açtığını belirtirken “Uzun bayram tatili 10 milyar lirayı geçen bir ekonomik değer yarattı.” açıklamasında bulundu.

budget travel ile ilgili görsel sonucu

Avrupa için 2018 hazırlığı başladı

10 günlük bayram tatiliyle moral bulan turizmciler 2018’in planlaması için de çalışmaya başladı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, AKTOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu , dünyanın en eski seyahat şirketi olan Thomas Cook yöneticileriyle bir araya geldi. Toplantıda, Avrupa Pazarı’nda 2017 yılı değerlendirilerek, 2018 yılına yönelik planlamalar görüşüldü.  Görüşmeyi değerlendiren AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “Türkiye satışlarının Avrupa Pazarı’nda 2018 yılında da artış göstereceğine dair verilerin alındığını, bu nedenle uçak sayısı artırılarak planlamalara gidilecek. Fiyatların önümüzdeki yıldan itibaren daha sürdürülebilir bir zemine oturmasını da bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön